Астрономите чакат кометата ISON да се върне 20.11 | 10:52

Сега космическата гостенка се доближава до Слънцето

От Антония Михайлова

Кометата ISON, на която веднага след откриването беше предсказана рекордна яркост, само след няколко дни ще бъде достъпна за наблюдение с невъоръжено око.

Сега тя се приближава прекалено близо до Слънцето и шансове да бъде видяна практически няма, казва за РИА Новости Генадий Борисов от Кримската астрофизическа обсерватория.

"Сега още не можем да я наблюдаваме, чакаме появата ѝ след перихелия. След приблизително две седмици също ще можем да я наблюдаваме – сутрин", казва астрономът.

По думите му преди няколко дни яркостта на кометата рязко е нараснала – с две звездни величини, което може да е свързано с изхвърляне на вещество от кометата. Сега, по оценките на учените, нейната яркост е достигнала 5-а звездна величина, с единица по-ярка от най-слабите звезди, достъпни за невъоръженото око.

"Преди няколко дни тя можеше да се види с просто око. Сега кометата се вижда само сутрин, в лъчите на Слънцето, преди да изгрее, при идеални условия тя може би е възможно да се види, но е слабо вероятно", казва Борисов.

Кометата ще достигне най-близката до Слънцето точка от своята орбита на 28 ноември, а в началото на декември ще се появи на небето от другата страна на звездата. "Ако тя не се разруши като кометата Еленин (ако си спомняте, преди да се разруши, тази комета беше свързвана с катаклизми, включително и че зад нея се крият кораби на извънземни цивилизации, които идват да унищожат Земята), ще бъде по-ярка, отколкото сега, може би 3-4 звездна величина, не съм сигурен, че е стигне нулева величина, както се предсказваше", казва астрономът.

Комета C/2012 S1 (ISON) е открита през септември 2012 година от двама руски астрономи любители – Артьом Новичонок и неговия беларуски колега Виталий Невски. В края на ноември тази година кометата ще се приближи до Слънцето. Учените смятат, че в този период ISON може да достигне яркостта на пълна Луна и да стане най-ярката за столетието. Други учени отиват още по-далече и вещаят такава яркост за кометата, че тя да да се вижда дори и през деня.

Най-четени