Бактерии могат да живеят в солената вода на Марс? 17.08 | 20:27
Учени проверяват дали на Червената планета има условия за развитието на живот от земен тип

Kолко често срещани са капките солена вода на Марс? Възможно ли е микроорганизми да живеят и дори да се възпроизвеждат в тях? Нов проект за милиони на НАСА, ръководен от Университета в Мичиган, се стреми да отговори на тези въпроси.
Проектът стартира три години след като камерата на марсианската сонда "Феникс" направи снимки на миниатюрни капки от солена вода в течно състояние върху един от краката на апарата.
"Тук на Земята навсякъде, където има вода в течно състояние, съществува микробиологичен живот" казва Нилтън Рено, професор в отдела по атмосферни, океански и космически науки към Университета в Мичиган, цитиран от Physorg.com.
Сега целта на американските учени е да симулират условията на живот на Марс в лабораторни камери и да разучат как и кога се формира въпросната роса. Камерите с размери на кутия за обувки ще бъдат изпълнени с въглероден диоксид и водни пари под налягане, което е само един процент от средното за Земята на морското равнище.
Температурите в камерите ще варират от -73 до -62ºC и ще бъдат настроени така, че да имитират дневните и сезонни цикли. Експериментът ще даде на изследователите възможността да наблюдават формирането на джобовете, в които се събира солената роса и които потенциално могат да бъдат обитавани от определени микроорганизми.
Междувременно екип от европейски учени ще постави в подобни камери соленоводни бактерии, които обитават дълбоките езера на Антарктида и дъното на Мексиканския залив. Те ще изследват дали микроорганизмите могат да оцеляват, дали могат да се развиват и да се размножават в области точно под повърхността на почвата. На теория тези организми са толкова издръжливи и икономични, че ще им бъде необходим само тънък воден филм, за да оцелеят, коментират учените.
Снимките на водни капки върху "Феникс" се приемат за първите, които показват вода в течно състояние на пустинната Червена планета. Средната температура на мястото, на което се е приземила сондата, е 70 градуса по Фаренхайт – твърде студено за задържането на прясна вода в течно състояние.
Но перхлоратните соли, открити в почвата, могат значително да намалят температурата на замръзване, така че тя да съществува в течно състояние. Освен това тези солите са с висока хигроскопичност, което ги прави способни да абсорбират водата от атмосферата на Марс.
Водещи
-
В София откриха 20-ата Световна среща на българските медии
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев с тревога отбеляза, че българските мeдии в чужбина...
24.05 | 17:40
-
Страната посрещна тържествено Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност
24 май беше отбелязан с шествия и концерти в цяла България
24.05 | 18:00
Най-четени
-
Изненада! Фреди Меркюри има дъщеря, пазена в дълбока тайна
Сега тя е на 48 години и живее в Европа, където работи в областта на медицината и самата тя е...
24.05 | 12:00
-
Френски министър иска забрана на парите в брой
Жералд Дарманен твърди, че проследяването на цифровите плаащания е много по-лесно и това ще...
24.05 | 11:40