Бактерии могат да живеят в солената вода на Марс? 17.08 | 20:27
Учени проверяват дали на Червената планета има условия за развитието на живот от земен тип
Kолко често срещани са капките солена вода на Марс? Възможно ли е микроорганизми да живеят и дори да се възпроизвеждат в тях? Нов проект за милиони на НАСА, ръководен от Университета в Мичиган, се стреми да отговори на тези въпроси.
Проектът стартира три години след като камерата на марсианската сонда "Феникс" направи снимки на миниатюрни капки от солена вода в течно състояние върху един от краката на апарата.
"Тук на Земята навсякъде, където има вода в течно състояние, съществува микробиологичен живот" казва Нилтън Рено, професор в отдела по атмосферни, океански и космически науки към Университета в Мичиган, цитиран от Physorg.com.
Сега целта на американските учени е да симулират условията на живот на Марс в лабораторни камери и да разучат как и кога се формира въпросната роса. Камерите с размери на кутия за обувки ще бъдат изпълнени с въглероден диоксид и водни пари под налягане, което е само един процент от средното за Земята на морското равнище.
Температурите в камерите ще варират от -73 до -62ºC и ще бъдат настроени така, че да имитират дневните и сезонни цикли. Експериментът ще даде на изследователите възможността да наблюдават формирането на джобовете, в които се събира солената роса и които потенциално могат да бъдат обитавани от определени микроорганизми.
Междувременно екип от европейски учени ще постави в подобни камери соленоводни бактерии, които обитават дълбоките езера на Антарктида и дъното на Мексиканския залив. Те ще изследват дали микроорганизмите могат да оцеляват, дали могат да се развиват и да се размножават в области точно под повърхността на почвата. На теория тези организми са толкова издръжливи и икономични, че ще им бъде необходим само тънък воден филм, за да оцелеят, коментират учените.
Снимките на водни капки върху "Феникс" се приемат за първите, които показват вода в течно състояние на пустинната Червена планета. Средната температура на мястото, на което се е приземила сондата, е 70 градуса по Фаренхайт – твърде студено за задържането на прясна вода в течно състояние.
Но перхлоратните соли, открити в почвата, могат значително да намалят температурата на замръзване, така че тя да съществува в течно състояние. Освен това тези солите са с висока хигроскопичност, което ги прави способни да абсорбират водата от атмосферата на Марс.
Водещи
-
Къде у нас са най-ниските и къде най-високите заплати?
Общо за страната средната годишна заплата е била 24 485 лева.
19.12 | 17:59
-
Главчев не подписа Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна
"Зеленски прояви пълно разбиране. Каза, че ще изчака, когато сме готови", допълни Главчев.
19.12 | 17:20
-
Нуждата от редовно правителство с пълен управленски мандат обсъдиха преговорите екипи на ГЕРБ - СДС и ИТН
Това съобщиха от първата политическа сила, която от началото на седмицата всеки ден се среща с...
19.12 | 16:59
-
Путин е готов да се срещне с Тръмп "по всяко време", "ако той пожелае"
Позицията на Москва
19.12 | 16:20
Най-четени
-
Радостин Василев: Подкрепям искането на имунитети
Припомняме, че главният прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искания за...
19.12 | 13:59
-
Главчев: Ако има човек, който най-много иска редовно правителство, то това съм аз
По думите му всяко следващо правителство ще може да прекрати това споразумение.
19.12 | 11:59
-
Нов удар по джоба преди празниците
Такса "битови отпадъци" за Стара Загора скача с 16%, за околните села - със 110%.
19.12 | 14:59