Биомолекулярен компютър прихваща следи от болести 07.07 | 13:57
Устройства ще "плуват" в телата ни и ще прихващат и лекуват опасни заболявания

Представете си, как след няколко десетилетия голяма част от лечението ни се осъществява благодарение на микроскопични биомолекулярни компютри, които могат автономно да се движат в телата ни, да сканират тъканите за наличие на издайнически следи от заболявания, да ги диагностицират и дори да отделят подходящите лекарства за лечението им.
Днес подобен сценарий може да ни изглежда по-скоро като научна фантастика. Оказва се обаче, че и в тази сфера на познанието учените правят важни крачки, със създаването на първите, все още груби прототипи на бъдещите миникомпютри.
В скорошно проучване, публикувано в сп. Nano Letters, израелски изследователи от института Уайзман в град Реховот представиха биомолекулярен компютър, който може да установи едновременното присъствие на множество различни видове молекули (индикатори), които се появяват при наличието на дадено заболяване или инфекция.
В бъдеще тази сензорна способност ще може да бъде съчетана с огромните ни биомедицински познания и така да направи възможно компютрите сами да поставят диагнозата и да решават какво лекарство да изпуснат, в зависимост от състоянието на пациента.
Новата разработка се основава на създадени в миналото биомолекулярни компютри, състоящи се от двустепенни системи, направени от биологични компоненти - ДНК молекула и рестрикционен ензим, отговорен за специфичното ѝ накъсването на отделни вериги.
В началото на изчисленията си компютърът е настроен така, че да дава положителен резултат. При всяка изчислителна стъпка той проверява по един индикатор за заболяване. Ако всички индикатори са налице, изчислението завършва с положителен резултат. Ако само един от тях обаче липсва , диагнозата е отрицателна.
Този метод на улавяне на пълната комбинация от няколко болестни индикатори е много по-полезен от изпращането само на един, тъй като той позволява по-голяма точност и чувствителност при улавяне на разликите между отделните заболявания.
Така например в случая на рака на щитовидната жлеза, едновременното отчитане на протеина thyroglobulin и хормона calcitonin може да позволи даването на много по-точна диагноза, вместо улавянето на само един от тези два индикатора.
Най-голямото предизвикателство сега пред създаването на ефективни биомолекулярни компютри, е свързано с поставянето им в реална среда - като кръвния поток или цитоплазмата в клетките. В момента учените разработват системи, които разчитат на по-проста механика от тази на рестрикционните ензими или на собствената механика на клетките.
Водещи
-
Софийският районен съд осъди Васил Михайлов, син на пернишкия прокурор Бисер Михайлов
Прокуратурата настояваше за по-тежко наказание от 11 години и 11 месеца лишаване от свобода и...
11.04 | 17:40
-
Столично училище жертва входа си заради хазартна зала
Драматичният случай се е разиграл през 2019-2020 г., когато училището получава нареждане от...
11.04 | 17:20
-
Протест в памет на Сияна ще блокира пътя край Телиш
Обходни маршрути и организация на движението
11.04 | 16:59
-
ГДПБЗН с нова техника и важни препоръки за Великден
Увеличение на засегнатите от пожари площи
11.04 | 16:45
Най-четени
-
Шефът на АПИ към бащата на Сияна: Апелирам да даде конкретни имена на заплашвани служители
"Никой никога не е заплашвал или спирал служители на Агенция „Пътна инфраструктура“ да...
11.04 | 14:45
-
Кирил Петков: Пеевски е звънял като луд на всякакви министри
Неговото изявление е продължение на думите на Андрей Цеков от вчерашния ден, който твърди, че...
11.04 | 11:33
-
Брокер с прогноза за цената на имотите при влизането ни в еврозоната
Първият фактор - високото търсене повишава цената. Освен това има и ниско предлагане.
11.04 | 14:30
-
Петков:Андрей Цеков е получил закана, че ако продължава да се споменава Иван Мирински ще има проблеми
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира актуални теми в НС.
11.04 | 10:45