Бъдещето е на соларните клетки от полимери 05.07 | 10:34
Технологията на ултратънките полимери за печат може да доведе до сериозно развитие в сектора
В ново изследване учени обявиха значителен напредък в технологията на създаване на соларни клетки от полимери, който обещава да направи производството на панели много по-евтино и удобно от това на силициевите им аналози, информира PhysOrg.com.
Изследователите показали нагледно, че дори сравнително простият метод на залепване на гъвкави слоеве соларен нанополимер върху големи повърхности (подобно на самозалепващо се фолио) може да доведе до създаването на панели с голяма ефективност.
За целта на изследването специалистите от университетите в Шефилд и Кеймбридж използвали неутронния източник ISIS и Диамантения синхотрон в лабораторията "Ръдърфорд Апълтън" в Оксфордшир.
Големите предимства на пластмасовите (полимерни) соларни клетки са ниските им цени за производство в големи количества и инсталиране в сравнение с традиционните силициеви соларни клетки.
Проучването показало, че когато сложна полимерна смес се намаже върху дадена повърхност, различните по вид молекули се разделят съответно в горния и долния край на слоя по начин, който увеличава ефективността на получените соларни клетки.
Ако се усъвършенства, методът може да доведе до производството на изключително евтини соларни панели в големи количества, тъй като ще отпадне нуждата от сложни и скъпи методи на производство на специфичната полупроводникова наноструктура в клетките.
В случая ще могат да бъдат използвани дори техники, използвани в печата за произвеждане в големи обеми на филми с дебелина от 60 нанометра. Те ще бъдат над хиляда пъти по-тънки от човешки косъм. Така този тип соларни панели ще могат да бъдат печатани подобно на вестници в големи тиражи.
И в момента се произвеждат продукти, при които се използва този тип технология. За да се увеличи тяхното използване обаче, технологията им трябва да се направи по-ефективна.
Към момента ефективността на полимерните соларни клетки е между 7 и 8 процента. Следващата стъпка е да се направят клетки, които са с ефективност от над 10%, за да бъде тяхното използване икономически обосновано.
Водещи
-
Даниел Пеев-Дънди може да е новият водещ на вечерно ток шоу в Би Ти Ви
Дънди е едно от любимите лица в Би Ти Ви
20.01 | 12:30
-
Два от нощните влакове София - Варна отново ще минават през Карлово
Това става възможно след изпратена декларация на Общински съвет Карлово, инициирана от неговия...
20.01 | 12:15
-
За януари сметките за парно и топла вода ще се по-високи
В анкета софиянци признават, че са очаквали по-ниски сметки този сезон, защото парното и...
20.01 | 11:59
-
Производители: Не е нормално един прекупвач да получава повече от нас
"Не е нормално един прекупвач да получава повече от производителя, заяви Чаушев.
20.01 | 11:15
Най-четени
-
Слънчево и сравнително топло над цялата страна
20.01 | 08:00
-
Регионалната здравна инспекция във Видин обяви грипна епидемия в областта
Увеличен е броят на спешните повиквания към телефон 112 от пациенти с грипоподобни симптоми....
20.01 | 09:14
-
Пътуваме със зелен билет в София в първия работен ден за седмицата
Изпратени са и съобщения до всички училища и детски градини с препоръка да се ограничи...
20.01 | 09:59