Водата се оказа по-стара от Слънцето 26.09 | 10:03
Изследване хвърля нов поглед върху еволюцията на планетните системи

Ново изследване на учени от САЩ и Великобритания показва, че значителна част от водата в Слънчевата система се е образувала по-рано от самата система. Резултатите от работата на авторите са публикувани в сп. Science.
Според астрономите водата във формата на лед е съществувала в пределите на зараждащата се Слънчева система преди образуването на звездите и планетите. До този извод учените стигнали в резултат на компютърно моделиране. В него специалистите проследили химичната еволюция да деутерия – стабилен изотоп на водорода, в чието ядро се намират по един протон и неутрон.
Според учените химичните процеси, протичащи в протопланетния диск на ранната Слънчева система, не могат да доведат до откриването на наблюдаваното съотношение деутерий към протий (най-разпространения изотоп на водорода с един протон в ядрото).
Моделите, създадени от учените, показали, че химичната еволюция на Слънцето не може да обясни възникването на големи количества деутерий. Изводите на учените намират потвърждение в наличието на този водороден изотоп в тежката вода в ядрата на комети и на астероиди.
Важността на откритието на учените за астробиологията е в това, че водата – основен компонент за възникването на живот от земен тип – е могла да се формира не в резултат на еволюция на протопланетния диск, а нейното съдържание в него се определя от условия, независещи от такъв процес.
Изследването на учените позволява по нов начин да се погледне на еволюцията на планетните системи. Предишните модели, според астрономите, предполагали, че водата се образува основно в хода на развитието на такива системи.
Водещи
-
Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото
Рискът вече не е само от глобалният икономически сблъсък, рискът вече е към глобален военен...
15.06 | 08:23
-
Израел нанасе нови удари по Техеран
Убити са още трима ирански ядрени учени, с което общият им брой достигна девет
14.06 | 18:00
-
Българин е открит мъртъв в каравана в Серес
Най-вероятно е убит, посочват от гръцката полиция
14.06 | 17:40
-
19-годишна криминално проявена блъсна дете в инвалидна количка във Велинград
Тя се опитала да избяга
14.06 | 17:20
Най-четени
-
Само за 5 г.: Близо 800 старци са намерили смъртта си в домовете на ужаите в с. Ягода
От началото на 2025 г. до извеждането на хората от домовете през миналата седмица са починали...
14.06 | 11:00
-
Проф. Габровски: Зад скандалите с нелегални хосписи стои дълбок социален и медицински проблем
Застаряващото население, масовата емиграция и катастрофалният недостиг на медицински кадри...
14.06 | 12:40
-
Как доматите от 1,30 лв. стават 4 лв. от градината до магазина
Зеленчукопроизводители настояват на пазара да няма вносните стоки в периода, когато има свежа...
14.06 | 13:20