Впечатляващи фойерверки от гигантска черна дупка 03.07 | 10:33
Два допълнителни спирални ръкава украсяват галактиката NGC 4258

НАСА публикува съставно изображение на галактиката NGC 4258, известна още като М106. Специалистите я характеризират като място, където протичат "впечатляващи постоянни фойерверки". Вместо прах и огън за създаването на галактичното светлинно шоу се изисква гигантска черна дупка и огромно количество газ, се казва на сайта на космическата агенция.
Спиралната система NGC 4258 е разположена на разстояние 23 милиона светлинни години от Земята и по своите характеристики напомня Млечния път. Учените разчитат, че изучаването на еволюцията ѝ ще подскаже как може да се развие нашата галактика, и анализират получените снимки.
Изображението е съставено от четири снимки, направени от рентгеновата орбитална обсерватория "Чандра", радиотелескопите Very Large Array и космическия телескоп "Хъбъл". Тези данни са обединени с инфрачервено изображение, получено от космическия телескоп "Спицър".
На окончателната снимка се вижда, че спиралната галактика има отличителна особеност – украсяват я два допълнителни спирални ръкава, които светят в рентгеновия диапазон. Учените смятат, че те са "създадени" от свръхмасивната черна дупка, разположена в центъра на галактиката. Тя разпространява потоци високоенергийни частици, които нагряват намиращите се наоколо огромни резервоари газ.
Забележително е, че в резултат на тези процеси газът напуска пределите на галактиката. С това се обяснява възникването на ръкавите, запечатани на изображението, което може да има сериозни последствия за бъдещето на галактиката, смятат астрофизиците.
Изследователите твърдят: когато останалият в NGC 4258 газ бъде "изхвърлен", прекратява формирането на нови звезди. Спирането на "самовъзпроизвеждането" на галактиката може да се случи в близките триста милиони години, което според космическите мащаби е доста кратък срок.
Изследването на еволюцията на NGC 4258 е важно, тъй като това би помогнало да се разбере повече за съдбата на Млечния път. В центъра на нашата галактика също се намира свръхмасивна черна дупка – Стрелец А, и още не е ясно докрай как влияе тя не процесите, протичащи в района на Слънчевата система.
Както твърдят учените, черната дупка в центъра на NGC 4258 е десет пъти по-голяма от нашия Стрелец А, затова влияниего ѝ върху еволюцията е значително по-голямо и измененията там ще протичат по-бързо. Затова съдбата на Млечния път вероятно може да се предскаже по-отрано.
Водещи
-
Тервел Пулев става актьор
29.04 | 18:40
-
След проблемите с тока: Григор Димитров продължава в Мадрид
В четвъртия кръг българинът ще играе срещу Камерън Нори или Габриел Диало
29.04 | 18:20
Най-четени
-
Временен технически проблем възпрепятства достъпа до официалния сайт на Националната агенция за приходите
Данъчната администрация съветва гражданите да използват Chrome или Edge
29.04 | 12:30
-
Софийският градски съд ще проведе днес делото срещу бившия министър-председател Кирил Петков
Интересен факт е, че тогавашният вътрешен министър Бойко Рашков, който ръководеше МВР по време...
29.04 | 09:59
-
Трагедия: Камион уби оперния певец Богомил Спиров
Солистът на Музикалния театър е бил блъснат на пътя, докато карал мотора си
29.04 | 14:00
-
Нови ваксини в имунизационния календар
„Доказано ваксините не просто опазват живота, те спират епидемии, спасяват деца и възрастни,...
29.04 | 13:20