Германски физици създадоха нов вид светлина 30.11 | 07:22

Учени успяха да трансформират светлинните фотони в т.нар. пето агрегатно състояние

От Георги Георгиев

Физици от университета в Бон успяха експериментално да трансформират фотони до "екзотичното" пето състояние на материята, наречено кондензат на Бозе-Айнщайн. Резултатите от успешния експеримент били публикувани в сп. Nature.

Кондензатът на Бозе-Айнщайн е състояние на материята, чието съществуване отдавна е доказано на теория от Алберт Айнщайн и индиеца С. Бозе.

На практика обаче този кондензат е получен за първи път едва през 1995 г. благодарение на газови атоми, охладени почти до абсолютната нула.

Оказва се, че при тези екстремно ниски температури частиците материя започват да се "замъгляват" и да стават неразличими една от друга и започват да се подчиняват на законите на квантовата механика. Тогава те се превръщат, образно казано, в една единствени огромна частица.

Досега мнозина считали, че петото агрегатно състояние е непостижимо за фотони поради техните специфични свойства и лисата на маса.

Въпреки пречките обаче германският екип успява да създаде условия, в които фотоните се запазват достатъчно дълго, за да се охладят до тези екстремно ниски стойности. Те кръстили новите частици "суперфотони".

За да уловят фотоните, учените създали съд с огледални вътрешни стени, от които светлинните частици отскачали постоянно и не се губели.

В съда те поставили молекули боя, които били използвани при охлаждането на частиците.

Експериментът показал, че когато са в петото си агрегатно състояние, фотоните се държат повече като обикновени частици материя.

Така учените достигнали до важния извод, че поставени в определени условия, всички материални частици могат да се държат едновременно като частица и вълна.

Учените твърдят, че откритието едно от най-вълнуващите в модерната квантова физика.

 

Водещи

Най-четени