Гигантски детектор на неутрино разкрива тайните на Вселената 22.12 | 15:22

Детекторът KM3NeT ще бъде втората по големина структура в света след Великата китайската стена

От Георги Георгиев

Ловците на мистериозните субатомни частици неутрино скоро ще получат своето най-голямо и мощно "оръжие", създавано досега – гигантският телескоп KM3NeT, който в момента се разработва от консорциум от 40 научни института от десет европейски държави, пише Univerese Today.

Щом веднъж бъде завършен, KM3NeT ще бъде втората по големина структура, създавана от човешка ръка досега след Великата китайска стена.

Той ще бъде по-висок от най-високата сграда в света днес – дубайският небостъргач Бурж Халифа. Неговото разположение на почти километър под повърхността на морето обаче ще го прави "невидим" за всички на повърхността.

Неутрино детекторът е кръстен със странното KM3NeT, тъй като обемът му ще обхваща област от няколко кубични километра. Структурата ще бъде изградена от кабели, които ще поддържат хиляди оптични модули, закачени върху дълги пръти.

Самите оптични модули ще се "взират" в дъното на морето и ще се опитват да засекат изключително редките сблъсъци на атомите с идващите от дълбокия космос частици неутрино, които без проблеми преминават през Земята.

Причината за високата проникваща способност на частиците неутрино е, че те почти не си взаимодействат с "нормалната" материя и не притежават магнитен заряд, по който могат да бъдат засечени. Така дадена частица без проблем може да премине през оловна стена, дебела хиляди километри.

Учените се надяват да успеят с помощта на KM3NeT да установят местоположението на далечни източници на мощни лъчения като квазери и избухвания на гама-лъчи, които излъчват и частици неутрино. Благодарение на изключително високата си способност за проникване неутриното може да преминат разстояния от милиарди светлинни години, без нищо да попречи на пътя му.

В допълнение към засичането на неутриното, преминаващо през Земята, гигантският уловител ще бъде насочен и към центъра на Млечния път. Там той ще търси наличието на неутрино, което да докаже съществуването на тъмната материя.

Най-четени