Гигантски диаманти плуват в небето на Юпитер и Сатурн 10.10 | 11:10
Някой ден човечеството може да си ги вземе от газовите гиганти с роботизирани станции
Долните слоеве на атмосферата на Юпитер и Сатурн може да съдържат огромни диаманти, а в горните слоеве може да валят "диамантени дъждове" благодарение на свръхвисокото налягане на планетите гиганти и високата температура в техните недра.
Това заявиха астрономи на годишната планетологична конференция на Американското астрономическо общество в Денвър.
Учените отдавна смятат, че недрата на планетите гиганти може да съдържат гигантски диаманти, чиито размери да достигат размерите на големи айсберги. Все още не е ясно присъстват ли такива "скъпоценности" в атмосферите на газовите гиганти в Слънчевата система, тъй като тяхното формиране изисква особена комбинация от висока температура и налягане, при които гигантският диамант да остане стабилен и да продължи да "расте".
Мона Делитски от Калифорнийския технологичен институт в Пасадена и Кевин Бейнс от университета на Уисконсин-Медисън смятат, че такива камъни трябва да съществуват в долните слоеве на атмосферите на Сатурн и Юпитер. Те стигнали до този извод, като обединили данните за плътността, температурата и налягането на планетите, събрани през последните пет години.
Както обясняват учените, в горните слоеве на атмосферата на тези гиганти нерядко бушуват бури, в хода на които част от въглеводородите се превръщат в графит или сажди. Тази материя "пада" в долната част на атмосферата на планетите, където под влияние на особена комбинация от температура и налягане се превръща в микродиаманти и продължава да се движи по посока ядрото на гиганта.
Тук те се разтапят и се превръщат в течност, част от която може да "изплува" в атмосферата на Сатурн и Юпитер и да се превърне в големи диаманти, които имат шанс да "пораснат" благодарение на нови добавки от недрата на планетите.
Затова, смятат учените, въглеводородните небеса на Юпитер и Сатурн може да са буквално осеяни с диаманти. Този факт, както се шегуват авторите на доклада, дава възможност в бъдеще човечеството да добива тези камъни с помощта роботизирани станции, допълва РИА Новости.
Водещи
-
От 5 лева до 20 евро: Спекула и в цените на чадър и шезлонг на различните плажове у нас?
Къде колко струва?
04.06 | 18:00
-
Румен Радев: България и Гърция са здрава ос на стабилност и гарант за европейската перспектива на целия регион
Задълбочаването на сътрудничеството между България и Гърция в сферата на културата, науката и...
04.06 | 17:40
-
До три пъти по-скъпо: Вижте как родните зеленчуци се превръщат в лукс по магазините 2
Драстично поскъпване по Черноморието
04.06 | 17:20
-
Изчезнал на Еверест планински водач шерпа беше открит жив след седмица в неизвестност
Това сложи край на спасителна операция в момент, когато вече имаше опасения, че той може да не...
04.06 | 16:45
Най-четени
-
Български евродепутат с предложение за прикрепените капачки към бутилките
Общественото недоволство срещу европейската директива
04.06 | 14:15
-
Манипулация на НВО, за да не пада успехът на училището: На родители на "слаби" ученици им е предлагано да не пускат децата си на матура
Довод за премахването на НВО
04.06 | 11:15
-
ДБ предлага освобождаване на пенсионерите в МВР и край на партийните калинки в администрацията
Търговете за частните болници вече са внесени, посочи той.
04.06 | 12:45