Да укротиш енергийните „чудовища“ 29.05 | 16:14
Швейцарски учени създадоха система, която пести енергия, като оптимизира работата на големите центрове за данни

Швейцарски инженери от Федералното политехническо училище в Лозана (EPFL) са създали устройство, предназначено за наблюдение и икономисване на електрическата енергия, консумирана от големите центрове за данни. Системата е разработена в сътрудничество с банката Credit Suisse, която я е използвала към захранването на 5 200 от сървърите си в Лозана.
От подобна иновация определено има смисъл, смятат експертите. Всеки клик на мишката, който правим, задейства вълна от различни устройства и води до активизирането на множество връзки. Така с нарастването на броя на кликовете, консумацията на електрическа енергия значително се увеличава. Статистиката сочи, че 8% от потребяваното в Швейцария електричество отива за захранване на компютърните системи, като през следващите години тези стойности могат да достигнат от 15 до 20% от общото потребление.
В отговор на предизвикателството изследователите от Embedded Systems Laboratory (ESL) в EPFL са разработили устройство, което може да спести от 30 до 50% от потребяваната енергия, обяснява директорът на ESL Дейвид Атиенца. Както говори името му - "Система за следене и управление на енергията" (PMSM), устройството разполага с датчици за следене на консумацията на енергия в центровете за данни. То може да се използва и за преразпределение на натоварването между няколко сървъра, което да доведе до допълнителни икономии.
PMSM работи благодарение на набор от сензори. Всеки един от тях може да бъде свързан или към основното захранване на сървърите или директно към някой от кабелите, които доставят енергия към електронните компоненти на сървъра. Измервайки електрическия ток, минаващ през дадена точка в даден момент, сензорът може да определи количеството използвана енергия, да регистрира вариациите в енергийната консумацията и да контролира системата, така че тя да не прегрее.
Така събраната информация се прехвърля към централен сървър, където се обработва от софтуера на PMSM. Там тя може да бъде анализирана наред с друга информация, като например температурата в сървърните помещения или степените на приоритет на протичащите в мрежата операции. Накрая системата може да създаде таблица, показваща еволюцията на енергийната консумация на сървърите, която да бъде достъпна от разстояние и в реално време.
Разполагайки с тази информация, операторите могат максимално да оптимизират работата на системата и впоследствие да намалят значително разходите си.
Водещи
-
Взрив във военния завод „Арсенал“ в Казанлък, има загинал (ОБНОВЕНА)
По първоначална информация ударната вълна е съборила помещение
03.07 | 19:08
-
След 6 години ремонт, пътят Ботевград – Мездра вече е отворен ОБЗОР
Ще направи ли това пътуването през Северозападна България по-бързо и безопасно.
03.07 | 17:59
-
София: Временни ограничения на движението в три транспортни подлеза ще има поради измиване
От 00:00 часа до 4:30 часа на 8 юли се забранява влизането на пътни превозни средства по бул....
03.07 | 17:40
-
Съюзът на артистите: Искате ли оставката на Тошко Йорданов?
Обезпокоителни изказвания в културната сфера
03.07 | 17:20
Най-четени
-
Иво Сиромахов публикува нови остри критики към депутатите в социалните мрежи
Призив за премахване на депутатите
03.07 | 11:30
-
Риба балон е била уловена край Севастопол
Най-големият риск идва от токсина в тъканите ѝ, който не се разрушава при готвене и прави...
03.07 | 10:15
-
Оставката на бившия вече съпредседател на "Продължаваме промяната" като депутат ще бъде гласувана
Дневният ред на пленарната седмица предвижда прекратяване на правомощията на Петков като...
03.07 | 09:15