Двете най-далечни звезди разказват историята на Млечния път 14.07 | 11:09

Червените гиганти може да доведат до преразглеждане на границите на галактиката

От Антония Михайлова

Астрономите откриха двете най-далечни звезди от Млечния път – студени червени гиганти, което може да доведе до преразглеждане на границите на галактиката и други големи астрономически открития, пише The Christian Science Monitor.

Двата космически обекта – ULAS J0744+25 и ULAS J0015+01 – са описани от група астрономи под ръководството на Джон Бочански от Хавърфорд колидж в сп. Astrophysical Journal Letters.

Звездите се намират на разстояние 775 и 900 хиляди светлинни години от Земята, което е пет пъти по-далече от спътника на Млечния път – Големия Магеланов облак, и 50% по-далече от всяко известно на астрономите небесно тяло в галактиката. Информацията за звездите била получена въз основа на данни от изследвания с помощта на инфрачервения телескоп UKIRT.

"Разстоянието до тези звезди е прекалено голямо, трудно е да си го представим. За сравнение светлината от звездата ULAS J0015+01, която виждаме днес, я е напуснала, когато на Земята предците на човека са открили огъня", обяснява Бочански.

Известно е, че Млечният път се простира далеч извън пределите на своя галактичен диск с диаметър около 100 000 светлинни години. Галактиката е заобиколена от хало, състоящо се включително от звезди, останали след сливането ѝ с галактики джуджета. Учените смятат, че това хало се простира поне на 500 000 светлинни години, но точните му размери остават неизвестни.

Благодарение на подобно откритие учените ще могат да потвърдят редица предположения за формирането на Млечния път и неговото развитие, както и да преразгледат някои общоприети теории, тъй като откритите звезди принадлежат към редкия клас червени гиганти, които могат да разкажат историята на галактиката, допълва РИА Новости.

Водещи

Най-четени