Диамантите се изпаряват? 21.07 | 15:44
Когато бъде изложен на сурови ултравиолетови лъчи, най-твърдият материал на Земята започва да се изпарява

Изглежда певицата Шърли Беси ни е лъгала с години, тъй като пееше, че диамантите са завинаги. Ново изследване показа, че най-твърдият материал на Земята се изпарява при излагане на светлина, съобщава в. Daily Mail.
Това се случва, когато диамантът бъде облъчен със сурови ултравиолетови лъчи, които по принцип се филтрират от озоновия слой. Те създават малкия дупчици върху повърхността на диаманта, които са видими само след няколко секунди.
"Въпреки че този вид светлина предизвика изпаряването на някои материали, това е първият път, когато това е показано при диаманта", коментира водещият изследовател Ричард Майлдрън от изследователския център към Macquaire University.
Учените твърдят, че загубата на масата на диаманта спада значително с намаляването на нивото на светлината, но все пак процесът продължава, макар и с по-бавни темпове.
Но преди всички любители на диамантите да започнат да се паникьосват, трябва да кажем, че скоростта на изпарение е много малка и едва забележима при нормални условия.
Водещи
-
Бюджетът е разчетен така, че е почти неизпълним в приходната му част
БНБ може да печати евробанкноти, но първо трябва да се премине през целия процес по приемане...
05.07 | 18:00
-
България е увеличила с 2500% износа на ток
Рекордът е на фона на трудната за енергетиката ни 2024-а година
05.07 | 17:41
-
Спецов: Икономическата обстановка у нас се подобрява
НАП отчита ръст в приходната част, Спецов разкритикува търговците за увеличаването на цените
05.07 | 17:20
-
Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС
"Борисов и Пеевски държат линия на отворени врати към крайните националисти"
05.07 | 17:00
Най-четени
-
Караджов: Климатиците в немските ни вагони не работят, прозорците не се отварят
Така те стават като пещ, категоричен е министърът
05.07 | 15:00
-
МВР отбелязва 146 години от създаването си
05.07 | 11:00
-
Пожар изпепели къщи и селскостопански постройки в Раковица
Огънят е локализиран, но все още има тлеещи сгради
05.07 | 10:40