Дюни са превзели Марс 01.10 | 10:52

Ветрове пренасят частиците пясък на Червената планета

От Антония Михайлова

Планетолози от САЩ и Великобритания откриха на Марс ветрове, пренасящи частици пясък. Резултатите от изследването на авторите са публикувани в сп. Nature Communications.

В работата си изследователите са изучили еволюцията на пясъчната повърхност на Червената планета. Салтацията – скокообразен пренос на частици пясък – според изследователите трябва да играе решаваща роля в ерозията на марсианските почви.

Планетолозите моделирали в аеродинамична тръба условията в котловината с вулканичен произход Syrtis Major Planum на Марс. Тази област представлява невисок щитов вулкан, който се е образувал в резултат на изтичане на гореща лава на повърхността.

Резултатите от моделирането показали, че вятърът трябва да води до незначителна салтация в котловината. Но снимки, получени от камерата HiRISE на орбиталния марсиански апарат MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), демонстрират активно движение на частиците пясък, напомнящо дюните на Земята.

По-рано учените смятаха, че подобно нещо на Марс е невъзможно поради разредената му атмосфера. Новите изследвания показали, че в миграцията на частиците пясък се наблюдава ежедневна и сезонна периодичност.

Както отбелязват изследователите, работата им има голямо значение за предсказването на времето за бъдещите мисии на Червената планета, както и за разбиране на механизмите на геоложката еволюция на Марс.

Водещи

Най-четени