Европа дава 227 млн. евро за открития, променящи живота на милиони 15.03 | 15:49

1000 изследователи ще могат да правят изследвания срещу хепатит C и маларията

От Кремена Бедерева

Европейската комисия отправя покана за кандидатстване за последния етап на предоставяне на стипендии по дейности "Мария Кюри" в рамките на Седмата рамкова програма за научни изследвания (7РП, 2007 - 2013 г.).

Около 227 млн. евро, най-голямата сума отпускана по линия на дейности "Мария Кюри", ще бъдат предоставени на около 1000 опитни изследователи през тази година. Крайният срок за кандидатстване е 14 август 2013 г., съобщиха от Европейската комисия.

Андрула Василиу, европейският комисар, отговарящ за фонда "Мария Кюри", заяви: "Във време на строги бюджетни ограничения, публичните разходи трябва да са насочени към политики, които носят най-големи ползи за гражданите и европейската икономика. Чрез нашите стипендии "Мария Кюри" осигуряваме подкрепа за висококачествени научни изследвания в области като здравеопазване, които могат да доведат до открития, променящи живота на милиони хора.

Например, получатели на средства по линия на дейности "Мария Кюри" извършиха новаторски изследвания, с цел противодействие на хепатит C и маларията."

С индивидуалните стипендии "Мария Кюри" се подкрепя мобилността на изследователите в Европа и извън нея, както и привличането на най-добрите чуждестранни изследователи да работят в ЕС. "Престижът на дейностите "Мария Кюри" и отличните условия, които те предлагат, ме мотивираха да кандидатствам. Те ми позволиха да работя в Лондон и да изградя широка мрежа от международни контакти", коментира Армандо Ариа Естебан от Мадрид, който е прекарал две години в "Импириъл колидж" благодарение на вътрешноевропейска стипендия.

Индивидуални стипендии ще продължат да бъдат отпускани в рамките на новите дейности "Мария Склодовска-Кюри" като част от програма "Хоризонт 2020", чието изпълнение започва през 2014 г.

Желаещите да кандидатстват трябва да посетят http://ec.europa.eu/research/participants/portal/page/funding С дейностите "Мария Кюри" се насърчава научноизследователската кариера в Европа чрез схеми за финансиране, които се управляват от Изпълнителната агенция за научни изследвания към Европейската комисия.

Бюджетът на дейности "Мария Кюри" за периода 2007 - 2013 г. е в размер на 4,7 милиарда евро. Почти половината от средствата (48%) са предназначени за финансиране на докторантури на изследователи, а 24% са предвидени за подкрепа на изследователи с повече от 4-годишен опит след придобиване на магистърска степен.

С останалата част се подпомагат партньорства между промишлеността и академичната общност, професионална интеграция на изследователи, завръщащи се в ЕС, схеми за обмен и конкретни програми за подкрепа като Нощта на изследователите.

От 2007 г. насам 4000 стипендии "Мария Кюри" са отпуснати на изследователи, които работят в 50 държави и са от над 90 националности. До този момент са предоставени близо 780 милиона евро за индивидуални стипендии, като средният размер на стипендия е около 195 000 евро.

Стипендията обикновено покрива заплатата за период от две години, сума за мобилност, разходи за изследователска дейност и административните разходи на институцията домакин. Около 37 % от получателите на средства са жени. Основните страни, в които отиват стипендиантите, са Обединеното кралство, следвано от САЩ, Франция, Германия и Швейцария.

Организации в 75 други държави също са били домакини на получатели на стипендии "Мария Кюри".

Как се отпускат индивидуалните стипендии?

Изследователите представят предложения за финансиране в сътрудничество с планираната организация домакин. Независими експерти определят кои изследователи да получат финансиране, като вземат предвид техните постижения, новаторски изследвания и подход на обучение, както и подкрепата, осигурявана от организацията домакин, и техните бъдещи перспективи за професионално развитие.

Предлагат се три вида индивидуални стипендии:

- С вътрешноевропейските стипендии (IEF) се подкрепят изследователи, които придобиват нови знания и умения в друга европейска страна.

- Международните стипендии за пребиваване в страни извън ЕС (IOF) дават възможност на изследователи да придобият нови знания в организация на високо равнище извън Европа. Едно от условията за отпускане на стипендията е, че изследователите трябва да се върнат в Европа и да споделят тези знания.

- Международните стипендии за пребиваване на изследователи от трети страни в ЕС (IIF) дават възможност на изследователи от държави извън Европа да се обучават в европейска организация.

Какво ще се случи с индивидуалните стипендии след 2014 г.?

Индивидуалните стипендии ще продължат да съществуват чрез дейности "Мария Склодовска-Кюри" в рамките на програма "Хоризонт 2020", като ще има възможност да се прекарва известен период в друг вид организация (напр. предприятие).

Подробностите по програмата все още се обсъждат от държавите-членки и Европейския парламент. Европейската комисия очаква да публикува първата нова покана за кандидатстване за индивидуални стипендии до края на 2013 г.

Водещи

Най-четени