Експеримент на Дарвин отваря пътя към Космоса 11.04 | 16:29
Правилният избор на растителни видове може да доведе до създаването на жизнена екосистема на други светове

В повечето случаи на екосистемите им трябват милиони години за да еволюират. Това се дължи на взаимодействията, които управляват хабитатите. Такива например са местните хранителни вериги, на които им трябва време да се развият и да се настроят.
Оказва се обаче, че тези процеси могат значително да се ускорят, ако съдим по един 200-годишен експеримент, разказва softpedia.org.
Той е извършен от младия Чарлз Дарвин в края на прословутото му пътешествие на кораба Бийгъл. На остров "Възнесение" – захвърлен в океана вулканичен къс скала хиляди мили от друга земя във всички посоки – Дарвин видял перфектното място за провеждането на еволюционен експеримент.
С помощта на Кралската ботаническа градина и Кралския флот, Дарвин населил малкия остров с множество видове растения, които обикновено не могат да се срещнат заедно в природата и така създал една и напълно нова екосистема.
Днес, близо два века по-късно, върховете на острова са покритите с растителност, известна още като облачна гора (cloud forest). Този тип гори са характерни с това, че дърветата черпят влага от облаците, които минават през региона. Изследванията показват, че екосистемата работи безупречно.
Така въпреки, че бил необичайно сух и безплоден, остров "Възнесение" предложил на растенията достатъчно влага за да позволи развитието истински тропични гои гори. Изводът, който можем да направим тук е, че една напълно функционираща екосистема може да бъде развита съвсем случайно по метода на пробите и грешките.
Ако използваме съвременни термни за да опишем делото на Дарвин преди 200 години, можем да кажем, че островът е претърпял успешен процес на тераформиране. То допринесло за създаването на самоподдържаща се и самообновяваща се екосистема, която може да се грижи за себе си без нуждата от човешка намеса.
Сега си представете, как този този подход бива пренесен върху бъдещите колонии на Луната или Марс. Така вместо бъдещите астронавти да се опитат да налагат радикални промени към околната среда няма ли да е по-добре просто да насочваме развитието им в каквато посока искаме?
Правейки това, ние ще можем да задоволяваме нуждите си от кислород, храна, вода и др. като по същото време създаваме естествен хабитат, който няма да се нуждае от постоянни интервенции и поддръжка. Идеята сама по себе си е монументална тъй като би елиминирала най-трудните предизвикателства, свързани с тераформирането на други светове.
Космически агенции като НАСА вече работят върху създаването на надуваеми оранжерии и растителни култури, които могат да растат буквално навсякъде. Всички те имат за цел да служат на човека в изучаването и завладяването на Космоса. Изглежда, бъдещето е по-близо, отколкото си мислим.
Водещи
-
Синдикатите блокират пътя за Гърция и АМ "Тракия"
Утре е насрочен протест за заплатите в горските и ловни стопанства
09.07 | 21:00
-
Във Варна протестират в подкрепа на кмета Благомир Коцев (ВИДЕО)
На място пристигнаха и депутатите от ПП - ДБ, напуснали днес пленарното заседание, за да...
09.07 | 20:40
-
На първо четене: 25% намаление на таксите за студентите платено обучение
Възможно е между първо и второ четене да бъде предвидено и по-голяма намаление
09.07 | 20:20
-
Повдигнаха обвинение на варненския кмет Коцев и още трима души
Четиримата остават в ареста за 72 часа
09.07 | 20:00
Най-четени
-
Ивелин Михайлов: Пеевски е поискал досиетата на 88 кмета от „Промяната“
„Делян Пеевски е изискал досиетата на 88 кмета от ‘Продължаваме промяната’. Изиска им е, за да...
09.07 | 11:30
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
Асен Василев твърди, че Борисов е свързан с фирмата, подала сигнал срещу кмета Коцев
Василев твърди, че за последните три година в мандата на Иван Портних същата фирма е спечелила...
09.07 | 11:59
-
"Гугъл на аматьори не прощава!: ГЕРБ отвърна на ПП с контраснимка
Още в началото на юли термометрите показваха между 35 и 40 градуса, а горещините създават...
09.07 | 14:30