Законът на Мур е по-известен от закона на Мърфи 08.04 | 10:04
Преди половин век Гордън Мур предрича ежегодно удвояване на производителността на процесорите
![Законът на Мур е по-известен от закона на Мърфи](http://inews.bg/pictures/1491694_1004.jpg)
Преди половин век американският физик и химик Гордън Мур предрича ежегодното удвояване на производителността на процесорите, известно като закон на Мур.
"Как да разположим повече компоненти на интегралната схема" – с такова незабележително заглавие през април 1965 г. в сп. Electronics излиза статия на младия инженер Гордън Мур, бъдещ съосновател на корпорацията Intel.
Емпиричното наблюдение, което направил ученият в четиристраничната статия, за дълги години определило развитието на компютърната техника, предсказало появата на домашни компютри и мобилни телефони.
То гласяло:
Количеството електронни компоненти, на първо място транзистори, разположени на единица площ от силициев кристал при производство на интегрални схеми, ще се удвоява всяка година.
В началото на 60-те години Мур е директор по развитието в компанията Fairchild Semiconductor, която той и негови колеги основават през 1957 г. за производство на електронни компоненти. Fairchild е една от малкото фирми, занимаващи се с производство на транзистори – основни полупроводникови компоненти, които днес се използват повсеместно в микрочипове за изчисления и съхраняване на информация.
В същото време повечето електронни схеми се състоят от отделни транзистори, резистори, кондензатори и диоди, монтирани на една монтажна платка. Но през 1959 г. Жан Хьорни от Fairchild изобретява планарния транзистор – транзистор, изпълнен на силициева подложка. Разполагайки няколко такива транзистора на един силициев кристал и съединявайки ги, инженерите успяват значително да съкратят размера на микросхемите и да увеличат тяхната производителност.
През 1961 г. Fairchild създава чип с четири транзистора, през 1965-а – с 64 компонента.
В своята статия от същата година Мур пише: "Бъдещето на интегрираната електроника е бъдещето на електрониката изобщо." Това привидно очевидно твърдение в тези години изглежда доста спорно. Мнозина смятат, че интегралните микросхеми само ще заемат своята ниша, а забелязаният от Мур експоненциален ръст на производителността на микросхемите е просто случайно съвпадение.
Как законът на Мур устоява през годините и какво още казва неговият създател, можете да научите в Мегавселена.
Водещи
-
От "Пирогов" дали по 9 бона за всяка от пострадалите с ботокса
Това съобщи проф. Николай Габровски, който е началник на Клиниката по неврохирургия на...
09.02 | 17:40
-
Второ злато за Цанко Цанков от зимното плуване
Водата беше по-студена от вчера и термометрите отчетоха 2.6 градуса по Целзий
09.02 | 17:20
-
Гуцанов: Не искаме таван на цените, а ограничение на надценките
Няма да има ръст на данъците и таксите, нито орязване на социалните придобивки, обеща...
09.02 | 17:00
Най-четени
-
Мъск няма да купува ТикТок
09.02 | 11:40
-
Шофьор помете 9 паркирани коли в София
Инцидентът е станал в близост до 20-а поликлиника
09.02 | 09:45