Започна първият маратон за роботи 24.02 | 13:30
Най-високият състезател е 44 сантиметра
Пет малки двукраки робота започнаха участието си в четвъртък в Япония в първия "маратон за роботи".
Изпитанието е доста продължително – състезателите ще трябва да изминат повече от 42 километра в рамките на четири дни, съобщава АФП.
Роботчетата, които приличат на играчки, бяха аплодирани от няколко зрителите, присъстващи на старта на надпреварата в Осака. Всъщност маратонците ще обикалят в кръг определена им за целта площ в местна гимназия.
Конкурентите в състезанието са сравнително ниски, като най-високият от тях е 44 сантиметра. Те няма да бъдат изоставено напълно на собствените си сили в битката за първото, като човешка ръка ще им помага, сменяйки изтощените батерии например.
Събитието е организирано по-скоро с промоционална цел, отколкото с технологична, от малка компания, произвеждаща роботи, наречена Vstone.
Водещи
-
Премиерът Радев: Минималната работна заплата няма да бъде замразявана през 2026 г..
Той обясни, че когато започне бюджетната процедура за 2027 г., ще бъде разгледан нов механизъм...
23.06 | 18:00
-
Внимание в сряда: Жълт код за порои и градушки в 22 области
В същото време по Черноморието времето ще остане перфектно за плаж
23.06 | 17:15
-
Румен Радев: Спираме даренията, но продължаваме да подкрепяме Украйна
Премиерът прави разграничение между военна и военно-техническа подкрепа, като е категоричен,...
23.06 | 17:00
Най-четени
-
Здравко Василев: Навлизаме в жестока криза
Черноморието губи чуждестранните туристи заради неконтролируемо покачване на цените
23.06 | 10:59
-
Защо комарите сякаш предпочитат едни хора пред други?
Въпреки многобройните популярни теории, учените все още разкриват сложните механизми, които...
23.06 | 11:45
-
Неврохирурзите от „Пирогов“ спасиха бременна жена след катастрофа
Лекарите извършиха сложна интервенция с помощта на робот
23.06 | 12:45
-
В световния Топ 5: Българите по-оправни с изкуствения интелект от САЩ, Германия и Япония
Хората готови, бизнесът - не
23.06 | 11:15