Звуков диод контролира движението звука в твърда среда 27.07 | 12:06
Иновационна система ще ни позволи да подслушваме какво си говорят хората през стената, без да ни усетят

Днес всички звукозаписни студия, много от хотелските стаи и дори част от домовете ни са изградени от материали, които абсорбират или отразяват звуците. Въпреки това механизмите за контрол върху посоката и силата на разпространение на звуковите вълни са още в начален етап на развитие.
За да решат проблема изследователи от Калифорнийския технологичен институт (Caltech) работят върху първото акустично диодно устройство, което позволява на акустичната информация да пътува само в едната посока и дава контрол върху честотата на звука, пише PhysOrg.com.
Взимайки назаем концепцията от електрониката, т.нар. акустичен диод е компонент, който позволява потока (в случая на звуковата вълна) да преминава само в едната посока през твърда среда, докато в другата посока той е блокиран.
"Тук използвахме физичен механизъм, който позволява рязкото превключване между проводящото и непроводящото състояние на диода", обяснява Чиара Дарайо – професор по аеронавтика и приложна физика в Caltech и ръководител на изследването.
За да демонстрират еднопосочния път на звуковите вълни през твърда среда учените използвали експерименти, симулации и данни, получени по аналитичен път.
Разработената от тях система се основава на еластични сфери – гранулирани кристали, които предават звуковите вибрации. Те могат лесно да бъдат настройвани за работа в широк честотен диапазон, което ще им осигури множество приложения, различни от ефективната едностранна шумоизолация.
Подобни диодни системи са разработвани и преди, но всички те са се отличавали с плавни преходи между двете състояния, което е недостатък пред ефективното им прилагане. За да постигне този ефект на острото превключване между различните звукови вълни, екипът от Caltech създал периодична система с малък дефект, който поддържа този тип бързи превключвания.
Новата концепция може да се окаже важна за развитието на архитектурната акустика и при звуковия контрол в сградите. Методът може да се използва и за създаване на ултрачувстителни акустични сензори.
Способността на системата да оперира на различни честоти и да ги намалява при необходимост може да намери приложение и при получаването на енергия от звука, обясняват специалистите. Така например звуковата енергия от нежеланите структурни вибрации може да бъде пренасочвана и впоследствие преобразува в електричество, обяснява Дараио.
Учените смятат, че звуковият диод ще намери приложение в биомедицинските ултразвукови устройства, усъвършенствания контрол върху звука и дори при създаването на материали, контролиращи температурата.
Водещи
-
Бюджетът е разчетен така, че е почти неизпълним в приходната му част
БНБ може да печати евробанкноти, но първо трябва да се премине през целия процес по приемане...
05.07 | 18:00
-
България е увеличила с 2500% износа на ток
Рекордът е на фона на трудната за енергетиката ни 2024-а година
05.07 | 17:41
-
Спецов: Икономическата обстановка у нас се подобрява
НАП отчита ръст в приходната част, Спецов разкритикува търговците за увеличаването на цените
05.07 | 17:20
-
Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС
"Борисов и Пеевски държат линия на отворени врати към крайните националисти"
05.07 | 17:00
Най-четени
-
Караджов: Климатиците в немските ни вагони не работят, прозорците не се отварят
Така те стават като пещ, категоричен е министърът
05.07 | 15:00
-
Веселин Стойнев: Нищо не може да ни попречи за приемането на еврото
Кабинетът ще изкара пълен мандат, прогнозира Георги Харизанов
05.07 | 14:00