Земеделието ни е направило по-дребни 16.06 | 17:23

През последните хилядолетия мозъците ни също се свили, но това не ни прави по-глупави от предците ни

От Георги Георгиев

Смяната на начина на живот на нашите предци с откриването на земеделието е предизвикало намаляване в размерите на телата и мозъците на модерния Homo Sapiens. До това откритие достигна д-р Марта Лар от центъра за човешка еволюция към университета Кембридж, която представи наскоро пред Британското кралско общество, информира physorg.com.

Изследвайки човешки фосили през последните двеста хиляди години учените се фокусирали върху размерите и структурата на костите и черепите, открити за този период на територията на Европа, Африка и Азия. Това, което те открили, било че най-големият по размери съвременен човек е живял в периода преди 20 и 30 хиляди години. В онези времена телата на хората тежали средно между 80 и 85 кг, а размерите на мозъците им били около 1 500 кубически сантиметра.

Учените установили, че преди около 10 хиляди години хората постепенно започнали да стават по-дребни. Така през последните 100 века средното тегло на човека спаднало до 70 – 80 килограма, а размерите на мозъка му стигнали до 1350 кубически сантиметра.

Тези промени в размера на хората учените обясняват с промяната на начина на живот. От ловци-събирачи, предците ни постепенно се превърнали в уседнали земеделци. Промяната започнала да се случва преди около 9000 години.

Въпреки, че този преходът предоставил значително повече количества храна, което довело до ръст на популациите и разцвет на цивилизациите, ограничаващият телесен фактор тук може би се е дължал на липсата на важни витамини и минерали в зърнените храни. Това е причината за забавянето на растежа на индивидите, смятат учените. Така например ранните китайски фермери се хранели със зърнени култури като ориза. Те са бедни на витамин B3, който е от решаващо значение за растежа на организма.

Въпреки това земеделието не обяснява намаляването в размерите на мозъка. Лар обаче вярва, че то може да се е случило в резултат на недостига на енергия, която е необходима за поддържането на голям мозък, консумиращ около една четвърт от енергията, нужна на тялото.

Това намаляване на размерите на мозъка не означава обаче, че модерните хора са по-малко интелигентни от предшествениците си. Най-вероятно мозъците ни са еволюирали така, че да работят по-ефективно с по-малки количества енергия, смятат учените.

Водещи

Най-четени