Земята, както не сте я виждали. Един подарък от "Касини" 13.11 | 09:48
Насладете се на космическа панорама, заснета на фона на Сатурн

Сондата "Касини" за първи път направи "семеен портрет" на Сатурн с всичките му пръстени в компанията на Земята, Луната, Марс и Венера.
Специалистите от НАСА са събрали тази панорама от 141 широкоъгълни снимки, се казва в съобщение на Лабораторията за реактивно движение.
На панорамата с ширина 651 600 километра са изобразени всички пръстени на Сатурн, включително най-външния пръстен Е. В този пръстен свободно би се поместила цялата система Земя–Луна.
В кадъра са попаднали Венера, Марс и Земята с Луната, те се виждат като слаби звездички – синеещата Земя с малката точка на Луната редом до нея, бялата Венера и червеникавия Марс. На снимката се виждат и спътниците на Сатурн Янус, Прометей, Епиметей, Енцелад, Тефия, Пандора и Мимас.
Енцелад изхвърля в Космоса фонтани от лед и пара, благодарение на което е възникнал пръстен Е.
"Тази панорама ни даде голямо количество данни с високо качество за дифузните пръстени на Сатурн, показа ни всички странни структури, които сега се опитваме да разберем. Например в пръстен Е ние видяхме смущения, които вероятно са свързани с въздействието на такива фактори като гравитацията на Енцелад", казва Мат Хадмън от университета на Айдахо.
Снимките за тази панорама са направени на 19 юли, когато Слънцето е било закрито от диска на Сатурн. Именно това позволило на "Касини" да направи снимки на Земята и другите планети, тъй като обикновено те "потъват" в сиянието на Слънцето.
Мисията "Касини-Хюйгенс" е съвместен проект на САЩ, Европа и Италия по изучаването на Сатурн. Космическата сонда "Касини" със спускаемия апарат "Хюйгенс" е изпратена в Космоса през 1997 година и е достигнала орбитата на планетата на 1 юли 2004 година.
"Хюйгенс" е изучил атмосферата и повърхността на Титан – спътник на Сатурн, а "Касини", след отделянето на апарата, и до днес продължава изучаването на планетата и нейните спътници.
В края на септември 2010 година "Касини" започна нов етап от своята мисия, получил наименованието "Слънцестоене" (Solstice): срокът на работа на апарата е продължен до 2017 година, а самата сонда за първи път ще даде на учените възможността детайлно да изучат целия сезонен период на Сатурн.
Снимката в пълната ѝ резолюция можете да видите тук.
Водещи
-
Жълт код за жеги в цялата страна за понеделник – 21 юли
От вторник ще става още по-горещо
20.07 | 18:01
-
Три тира и лек автомобил се удариха между Видин и Монтана
Инцидентът блокира движението по Е-79 при разклона за Винище
20.07 | 18:00
-
Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин
20.07 | 17:20
Най-четени
-
Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата
Властта трябва да приеме такова законодателство, ако иска малко по-безболезнено влизане в...
20.07 | 13:00
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20