И от комарите имало полза 17.08 | 08:01
Насекомите могат да помогнат за определянето дали водата в една река е годна за пиене

Ново проучване показва добрата страна на комарите. Учени казват, че насекомите могат да помогнат за определянето дали една река е достатъчно чиста, за да могат хората да пият от нея, информира Ройтерс.
След месеци на проучвания учени от Коста Рика откриха, че комарите от семейство Dixa Midge са много претенциозни към чистотата, когато става въпрос за водата, в която живеят. Те могат да оцелеят само в незамърсени води, които съдържат високи нива на кислород – знак, че нивата на бактерии в тях са ниски.
"Това е вид комари, който може да ни помогне да определим качеството на водата без нуждата от химически анализи", обяснява предимствата на новият метод Луис Чавери, изследовател от Националния институт по биоразнообразие на Коста Рика.
"Ако реката е замърсена, се случват две неща. Първо, комарите ще бъдат заразени с химически субстанции и отровени. Второ, в заразената вода нивата на кислород са много ниски, така че за ларвите на комарите ще се окаже трудно да дишат", разказва Чавери.
В бъдеще изследователите планират да обучат хората, живеещи около река Торес, как да използват насекомите, за да определят дали водата е годна за пиене.
Комарите от семейство Dixa Midge са разпространени край реките навсякъде по света, така че в бъдеще от "помощта" им няма да се възползват само жителите на Коста Рика, коментират учените.
Водещи
-
Внимавайте! Прилагат нова ало измама
Какъв номер ще пробутват схемаджиите, за да преметнат наивниците
05.04 | 16:00
-
Митов нареди всеобхватна проверка на пътищата в страната
Мярката идва след трагедията с 12-годишната Сияна
05.04 | 15:00
Най-четени
-
Кирил Петков ще готви вот на недоверие през лятото
Той обясни, че ще говори с всички партии, дори МЕЧ и "Величие“.
05.04 | 11:00
-
Отбелязвме Акатистна събота
В този ден почитаме и Богородичната чудотворна икона, наречена "Златна ябълка"
05.04 | 09:22
-
Обръщат парите за втора пенсия в евро
Това ще се случи веднага след влизането ни в еврозоната
05.04 | 13:40