Изкуствена ретина помага на слепи хора 16.02 | 08:40

Имплантът подобрява координацията на незрящите

От Елисавета Балтова

За почти две десетилетия англичанинът Ерик Селби е бил напълно сляп и зависел изцяло от помощта на куче-водач, за да се разхожда. Но след като поставят изкуствена ретина в дясното му окото му, той успява да разпознае обикновени неща като бордюра или паважа, докато се разхожда навън.

Пенсиониралият се вече инженер Ерик Селби разказва, че основно вижда светлини, които трябва да разкодира в съзнанието си, но е истинско чудо, че дори успява да види нещо, споделя самият Селби пред репортер от АП.

Преди повече от година му е поставен изкуствен имплант
Argus II, направен от американската фирма Second Sight. Очаква се холандският регулатор на медицинска апаратура да реши до няколко седмици дали изкуствената ретина ще може да се предлага и на европейския пазар. Ако тя получи зелена светлина, то ретината ще е първата по рода си в Европа.

Имплантът работи с малка видео камера и предавател, в комплект с очила и малък безжичен компютър. Компютърът обработва сцени, уловени от камерата и ги преобразува във визуална информация под формата на електронен сигнал, който се препраща до ретината. Устройството стимулира живите клетки, останали в ретината, които прередават информацията по оптичния нерв до мозъка.

Преработената от мозъка визуалната образува светлинни модели, които оформят очертанията на различните обекти. За да започнат да "виждат" пациентите трябва да се научат да разпознават предметите по така създадените образи.

Имплантът обаче е предназначен само за определени хора със специфично наследено заболяване на ретината, която все още има живи функциониращи клетки. Един на всеки три хиляди души страда от подобна слепота.

Устройството за момента струва 100 хиляди долара, а от 2002 г. насам притежателите му са достигнали 40.

Друг проект за изкуствена ретина, различна от
Argus II, се разработва и в университета Станфорд. При нея имплантът изпраща изображения до окото чрез серия импулси от инфрачервена светлина. В близките години обаче не се очаква комерсиална реализация на този проект.

Argus II не е замислен да бъде заместител на кучетата-водачи за момента, а да подобри координацията на пациентите и да им помогне да вършат по-лесно някои рутинни ежедневни дейности, споделят създателите на изкуствената ретина.

Някои сравняват ретината с слуховото апаратче. Модерните импланти са толкова усъвършенствани, че позволяват на хорара с увреден слух да говорят по телефона. Според някои ситуацията ще се повтори и с бъдещите ретинни-импланти.  Експертите обаче са скептични, че възвръщането на истинското зрение би могло да стане само с имплант в ретината.

Водещи