Изобретиха 3D лещи за микроскоп 04.04 | 16:29

Новата леща опростява значително сегашните сложни и скъпи технологии за заснемане на малки обекти

От Георги Георгиев

Инженери от държавния университет в Охайо изобретиха лещи, които позволяват на микроскопичните обекти да бъдат виждани от девет различни ъгъла по едно и също време, така че да бъде създадено 3D изображение в реално времем, съобщава британското списание Nano Magazine.

Днешните 3D микроскопи са много сложни и използват множество лещи или камери, които се движат около наблюдавания обект и така генерират триизмерното изображение. За разлика от тях новите лещи са много по-прости и сигурни за използване. Те са единични, стационарни и сами по себе си създават триизмерното изображение.

Голям плюс на 3D лещите е, че те се произвеждат със стандартните технологии за изливане, което ще би направи много по-евтини от сложните 3D камерни системи. Крайната цел на изследователите е да намалят максимално броя и размерите на екипировката, която производителите на лещи използват.

По форма прототипните лещи изглеждат като скъпоценен камък за пръстен, заобиколен от осем страни, които за разлика от при истинското бижу обаче не са симетрични. Тази липса на симетрия позволява наблюдаването на поставения под микроскопа обект от девет различни ъгъла и създаването на триизмерно изображение в последствие.

Тези лещи, познати още като лещи със свободна форма, се използват вече повече от десетилетие. За първи път обаче те се прилагат към микроскопски технологии, споделят изобретателите.

При създаването им учените използвали диамантени остриета, с които ги изрязали от парче пластмаса, известна като акрилно стъкло. Според тях 3D лещата може да намери приложения на много области като например създаването на по-малки и удобни медицински микроскопи за анализ на проби от флуиди и така ще измести сега използваните скъпи и сложни 3D уреди.

Водещи

Най-четени