Как все пак умират звездите? 20.02 | 10:16
Телескопът NuSTAR видя "асиметричност" на свръхновите
Орбиталният телескоп NuSTAR помогна на учените за първи път да видят, че една от "средновековните" свръхнови в съзвездие Касиопея е асиметрична по форма, което потвърждава част от популярните теории за раждането на подобни изригвания и поставя под съмнение други, се казва в сп. Nature.
"Звездите представляват топки от разтопен газ, което може да ни кара да мислим, че взривът на свръхнова ще прилича на бързо растяща сфера с идеална форма. Ние показахме, че епицентърът на такъв взрив е изключително асиметричен, а възможната причина е това, че вътрешните слоеве на умиращата звезда буквално "залепват" един за друг непосредствено преди катаклизма", казва Фиона Харисън от Калифорнийския технологичен институт в Пасадена.
Харисън и колегите ѝ успели да надникнат в центъра на свръхновата и да разберат какви ядрени реакции и физични процеси протичат в нея, изучавайки останките на Касиопея А (Cas A) в съзвездие Касиопея. Тази свръхнова е изригнала в края на XVII век на 11 000 светлинни години от Земята, което я прави изключително интересна за изучаване.
Изследователите използвали инструментите на NuSTAR за оценка на съотношението на изотопа, способен да хвърли светлина върху формирането на свръхновата – титан-44. Титан-44 се появява в Космоса след изубхването на свръхнови и бързо изчезва след кратък период на полуразпад – 60 години.
Високата резолюция на NuSTAR позволила на астрономите да съставят карта на разпространението на титан-44 по свръхновата и да го сравнят с местата, където се намират и други "тежки" елементи – желязо-56 и никел-56, за които били събрани сведения още през 2004 година от телескопите "Cпицър" и "Чандра".
Оказало се, че местата на титана и двата други метала не съвпадат. Това свидетелства, че взривът на свръхновата е бил изключително асиметричен. Този факт позволява значително да се стесни кръгът на съвременните теории, описващи физичните процеси, които протичат в непосредствения момент на взрива на свръхновата, заключават учените.
Водещи
-
Д-р Николай Брънзалов: Здравеопазването страда от тежко недофинансиране
"Кадровата криза е основен проблем в здравеопазването", смята той
05.01 | 13:00
-
В Калофер започнаха тържествата за 177 години от рождението на Христо Ботев
От 18 часа Киселова ще се включи и в традиционното поклонение пред паметната плоча на...
05.01 | 12:20
-
Миролюба Бенатова: Очертава се пак да има избори, дори да има кабинет
Генка Шикерова: Големият отсъстващ за пореден път е Доган
05.01 | 12:00
Най-четени
-
Слънцето се показва в неделя, идва затопляне
Максималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 4°
05.01 | 08:57
-
Зимен Кръстовден е, ето какви са традциите
Вижте какви ястия се слагат на трапезата и как да ги приготвим на Попова Коледа
05.01 | 09:15
-
Една от акушерките от Сливен: Танцът е терапия за децата
Аз не съм направила нищо безотговорно, по-скоро съм се повлияла на емоция, да потанцувам с...
05.01 | 10:00
-
Взрив от газова бутилка в столичния "Лозенец" рани тежко известен композитор
Александър Савелиев е в реаннимацията на "Пирогов"
05.01 | 09:45