Как да открием извънземна цивилизация? 04.11 | 15:28
Най-простият отговор може би е: ако видим светлините на градовете ѝ
В търсенето на извънземни братя по разум астрономите се опитват да уловят излъчени от тях радиосигнали или ултракъси лазерни импулси от космоса. Засега този метод не дава резултат, което кара част от учените да се замислят дали не съществува алетернативен метод, който да даде резултат.
В своя статия астрономите Ави Лоеб от Харвард-Смитсъновия център по астрофизика и Едуин Търнър от Принстън предлагат търсенето да става посредством улавяне на светлините, излъчвани от чуждоземните градове – метод, който учените досега са пренебрегвали поради техническите трудности, свързани със засичането на слабата изкуствена светлина.
Както при други методи, използвани от програмата за търсене на извънземен разум SETI, учените разчитат на предположението, че извънземните вероятно използват технологии, подобни на нашите.
В тази идея има логика, тъй като всеки интелигентен живот, който е еволюирал в свят, облян от светлина от най-близката звезда, е вероятно да разполага с изкуствено осветление, което да използва в тъмния период на денонощието.
Колко трудно е всъщност да се засече град върху друга планета? За да стане това, на първо място излъчваната изкуствена светлина трябва да се отличи от тази на близката звезда, която е многократно по-ярка. Лоеб и Търнът предлагат това да стане посредством засичане на промяната на осветеността на екзопланетата по време на обиколката ѝ около звездата.
По време на обиколката си планетата преминава през фази, подобни на лунните, наблюдавани от Земята. Когато е в тъмната си фаза (между Земята и нейната звезда), излъчената от нея изкуствена светлина става по-видима в сравнение с отразената от слънцето. Така общата осветеност на планета с изкуствена светлина ще варира по начин, който е измеримо по-различен от този на планета без изкуствена светлина.
Откриването на тези миниатюрни различия обаче ще изисква ново поколение от телескопи, с които сега не разполагаме. За момента техниката може да бъде тествана само в близката околност – върху обекти, намиращи се в покрайнините на Слънчевата система.
Учените изчисляват, че най-добрите съвременни телескопи са способни да видят светлината от мегаполиси с размерите на Токио на разстояние до пояса на Купър – област в слънчевата система, в която обикаля вече бившата планета Плутон, по-масивната Ерис и хиляди по-малки ледени тела. Така че ако там има градове, вече ще можем да ги засечем.
В бъдеще астрономите ще могат да усъвършенстват технологията до там, че тя да бъде приложена върху планети с размерите на Земята, когато те бъдат открити в нашата галактика.
С постепенното пренасочване на земните комуникации от ефира към кабелите и оптичните влакна, ние ставаме все по-малко откриваеми за чуждоземните цивилизации, които евентуално ни търсят. Ако същият процес протича при други извънземни цивилизации, то изкуствените светлини може да се окажат най-добрият начин за тяхното бъдещо засичане, смятат учените.
Водещи
-
Порой заля къщи и улици във варненското село Войводино
От Областната администрация уточняват, че обстановката е овладяна
07.06 | 18:00
-
Лъчезар Богданов: Дефицитът е заради огромния ръст на разходите, а не от лошо изпълнение на приходите
Според него има само теоретична възможност България да убеди ЕК и след това Съвета на ЕС, че...
07.06 | 17:40
-
Ако няма промяна в закона: На 9 август по-високи цени и етикети само в евро
Това очаква Петър Петров от "Възраждане"
07.06 | 17:20
-
10 златни правила на Учителя Петър Дънов за дълъг живот
07.06 | 17:00
Най-четени
-
Никола Цолов отвя конкуренцията на Формула 2 в Монако
Това е втори успех за българския лъв на основно състезание на този терен
07.06 | 12:20
-
4 от 9-те оградени имота в "Баба Алино" са държавна собственост
Защо в кадастъра са отразени като частни – не мога да отговоря, посочи още Пламен Абровски
07.06 | 14:00
-
Иван Христанов: Изнесох данните за „Баба Алино“ от парламентарната трибуна още на 6 март
По думите му това е бил първият момент, в който висш държавен представител публично е изложил...
07.06 | 11:18
-
Волейболистите ни надиграха Аржентина в контрола преди Лига на нациите
Мачът се игра тази нощ пред близо 5000 зрители в залата на Нюелс Олд Бойс в Росарио
07.06 | 10:40