Как изглежда нашата част от Вселената? 11.03 | 10:55
Създадоха карта на Млечния път и съседните галактики

Учените за първи път съставиха карта на локалния участък от Вселената, в който се намира Млечният път. Нашата галактика се оказва в малка подредена група от подобни една на друга галактики.
Известно е, че Млечният път и нейната близка съседка – галактиката Андробмеда, са доминиращите членове от малка група галактики, така наречената Местна група, заемаща пространство от около 3 милиона светлинни години. За съжаление досега учените знаят много малко за близкото обкръжение на нашата галактика.
Ново изследване, проведено от астрономите от Йоркския физико-астрономически университет, за първи път дава представа за ярките галактики, които заобикалят Млечния път на участък 35 милиона светлинни години от Земята.
Оказало се, че всички ярки галактики в пределите на 20 милиона светлинни години, включително и Млечният път, са разпределени в тънък диск – при ширина 34 милиона светлинни години той има дебелина само 1,5 млн. светлинни години. Млечният път и Андромеда са заобиколени от дванадесет големи галактики ("групата на гигантите"), разположени в пръстен с диаметър около 24 млн. светлинни години.
Дванадесет от четиринадесетте съседни галактики, включително Млечният път и Андромеда, са спирални галактики. Другите две са елиптични, те са по-стари и са разположени от противоположната страна на Местната група. Възможно е потоците газ и прах от тези галактики да са помогнали за формирането на Млечния път и Андромеда.
Учените открили и интересен факт – "групата на гигантите" се върти около един неголям регион в центъра. Това е необичайно явление, възможно свързано с гравитационното въздействие на Млечния път и Андромеда в период, когато Вселената е имала доста по-малки размери.
Ясната граница на Местната група галактики навежда астрономите на мисълта, че за нейното раждане е било достатъчно незначително локално увеличение на плътността на веществото. За да се образува подобна подредена структура на Млечната група, близките галактики трябва да се формират в относително тънък слой тъмна материя.
"Неотдавнашните изследвания на по-отдалечени ъгълчета от Вселената показаха, че галактиките се намират в дискообразни и нишковидни клъстери, разделени от обширни празнини – разказва авторът на изследването проф. Маршъл Маккол. – Вселената напомня на гъба и нашата нова карта показва, че тази структура се наблюдава не само на големи, но и на малки мащаби."
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
Километрична автоколона на АМ "Хемус" в посока Варна
18.04 | 16:59