Как изгрява Земята? 10.05 | 09:53

Става ясно, като отидем на Луната

От Антония Михайлова

На тази снимка е Земята, нашата планета. Ето как изглежда тя отстрани – като малка синьо-бяла мраморна топка. Можете да я видите по този начин, ако се качите в Космоса, а ако искате да ви изгрява постоянно, най-добре да се пренесете на Луната.

Разходките и пребиваването на нашия естествен земен спътник засега са неосъществими, пък и финансово не всеки ще може да си го позволи. Затова НАСА услужливо ни предлага да видим Земята от Луната. Това е последната от така наречените снимки "Изгревът на Земята". Тя е направена на 1 февруари 2014 година от орбиталния спътник Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

"Всеки ден LRO вижда дванадесет изгрева на Земята, но камерата на апарата – LROC – почти винаги се занимава със снимки на лунната повърхност, затова рядко можем да се любуваме на подобни снимки", казва Марк Робинсън, ръководител на групата специалисти, обработващи данните от LROC.

"Първата снимка тази година беше направена през февруари, в момента, когато апаратът се приближи към северния полюс и се намираше над Рождественския кратер, чийто диаметър е 180 километра."

Робинсън обяснява, че това изображение е било сглобено от няколко снимки, и казва, че цветовете на снимката са много близки до това, което би видял човек със собствените си очи от лунна орбита.

Кадрите, от които се състои изображението, са били направени с интервал две секунди, а пълното време на сесията е пет минути.

Водещи

Най-четени