Как океанът произвежда ток? 19.04 | 16:35

10-мегаватова централа ще добива ток от температурните разлики в океана

От Ралица Стоянова

Американската оръжейна корпорация Lockheed Martin обяви планове за строежа на екологична електроцентрала от нов тип.

Тя ще генерира електричество, като използва разликата в температурата в различните слоеве на океанската вода и така ще вдъхне живот на една концепция, създадена за първи път преди 130 години, информира Reuters.   

В края на миналата седмица Lockheed подписаха в Пекин споразумение с частната компания Reignwood Group за строежа на 10-мегаватова централа. Инсталацията ще бъде разположена навътре в океана и ще предоставя енергия за луксозния курорт на южния китайски остров Хайнан. 

В основата на технологията стои технологията за конверсия на термална енергия от океана (Оcean thermal energy conversion technology – OTEC). Този процес използва енергията от топлите тропически води, за да захранва парни електрически турбини. Студената вода се изпомпва от дълбините на океана, за да кондензира парата отново в течност.  

Самата пара се образува от химически съединения като амоний, които имат ниска точка на кипене. Така топлата и студената океанска вода могат да се използват за изпарение и кондензация на амония, без да се налага влагането на допълнителна енергия (например от горенето на фосилни горива).

"Тази централа ще бъде най-голямата OTEC инсталация, строена някога. Вярваме, че подписаният договор ще бъде първото споразумение за офшорна OTEC централа, която е достатъчно голяма, че да захранва дадена общност", казва Дан Хелър, вицепрезидент на отдела за нови проекти на Lockheed Martin.

Още за централата прочетете в Econ.bg.

Водещи

Най-четени