Каквито и да са рисковете, човекът винаги ще се стреми към звездите! 05.11 | 10:59

Провалените мисии не могат да спрат желанието ни да изследваме Космоса, смята Марио Ливио

От Филипа Тодева

Джон Ф. Кенеди веднъж каза: "Ние избрахме да отидем на Луната и да направим много други неща не защото са лесни, а защото са трудни, защото нашата цел е да организираме и измерим най-доброто от нашите ресурси и умения, защото имаме воля да приемем това предизвикателство, да не го отлагаме и възнамеряваме да спечелим!"

През изминалата седмица ни бе припомнено по тъжен, но и суров начин, че нито едно изследване на Космоса не може да се счита за "рутинно" и че успехът никога не е гарантиран, пише астрофизикът Марио Ливио.

В петък миналата седмица космически кораб на Virgin Galactic избухна в калифорнийската пустиня Мохаве, като при инцидента загина един от пилотите, а друг бе тежко ранен. Преди това – във вторник, безпилотен самолет Antares на Orbital Sciences Corporation се взриви, след като бе изстрелян от НАСА във Вирджиния. Ракетата трябваше да превози товари на Международната космическа станция, но сериозен технически проблем стана причина тя да бъде взривена във въздуха умишлено, за да не падне на заселено място.

"Трябва да си припомним, че от общо 135 космически полети на совалки два са приключили с големи трагедии – 14 астронавти от Challenger и Columbia. В допълнение има прекъснати поради повреди в оборудването совалкови мисии като STS-2, STS-44 и STS-83", припомня Ливио.

Астрофизикът отбелязва, че няма нито една космическа мисия, която да не носи значителни рискове. Провалени мисии е имало и в САЩ, и в Русия въпреки обученията и предстартовите процедури за сигурност. Опасност има както при излитането, така и при кацането.

"И все пак всички тези рискове и моменти на несигурност не са угасили, нито са ограничили човешкото любопитство, нито желанието да изследваш", коментира Ливио.

Случаи като "Аполо 13" или първата мисия за поддръжка на космическия телескоп "Хъбъл" са дали възможност на учените да проявят изключителна изобретателност, а на астронавтите – да се проявят като истински герои. Успешното приземяване на марсохода Curiosity след прочутите "седем минути на терора" (бел. ред. – последните минути на кацането, извършено със сложни маневри) вече се е превърнало в източник на вдъхновение за много космически мисии.

Водещи

Най-четени