Какво ново около горещите точки на Юпитер 18.03 | 15:03

Става въпрос за безоблачни участъци, които отварят нещо като прозорец в атмосферата на планетата

От Кремена Бедерева

Учени оповестиха, че разполагат с нови данни за феномен, известен като горещи точки, на Юпитер, съобщи Science Daily.

Става въпрос за безоблачни участъци, които отварят нещо като прозорец в атмосферата на планетата. Орбитиращият около Юпитер космически апарат "Касини" събира данни, които помагат на учените да разберат как тези безоблачни участъци се сформират и защо са откривани единствено близо до екватора на планетата, се казва в комюнике на Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена, допълва БТА.

Данните подсказват, че горещите точки в атмосферата на Юпитер са създадени от феномен, известен като вълни на Росби и наблюдаван също в земната атмосфера. Вълната, която е в основата на горещите точки в атмосферата на Юпитер, се носи нагоре и надолу като кабинка от виенско колело, поясниха учените.

На Земята вълните на Росби играят важна роля за метеорологичните условия - например, когато студен арктически въздух поеме на юг и предизвика измръзване на посевите във Флорида.

Това се случва, ако вълна на Росби взаимодейства с полярна струя въздух и я отклони от обичайния й маршрут. За пръв път формата на горещите точки е изследвана отблизо за определен период от време, а това е най-добрият начин да се прецени динамиката на феномена, увери Дейвид Чой от центъра за космически полети "Годард" на НАСА в Грийнбелт, Мериленд.

Учените ползвали апарата "Касини", за да изследват дневните и седмичните промени във формата и размерите на горещите точки на Юпитер. Всяка от тях е със средна площ, която надвишава тази на Северна Америка. Вълната, която е в основата на горещите точки, кръжи около планетата, отваряйки "прозорци" в нормално непрогледните слоеве на юпитеровата атмосфера.

Водещи

Най-четени