Колко е горещо ядрото на Земята? 26.04 | 12:41

С 1000 градуса повече, отколкото сме си мислили досега

От Кремена Бедерева

Твърдото желязно ядро на Земята е с температура от 6000 градуса по Целзий. А това е с 1000 градуса повече, отколкото се смяташе досега. Това позволява да се обясни съществуването на магнитното поле на нашата планета, което преди бе затруднено да се разгадае, твърдят френски геолози в статия, публикувана в сп. Sience.

Литосферата на Земята се състои от три слоя - земна кора, мантия и ядро. Изучаването на ядрото и слоевете на мантията не може да бъде извършено директно заради голямата дълбочина, на която са. Затова учените изследват свойствата на недрата на Земята с помощта на лабораторни експерименти, извършвани при свръхвисоко налягане и висока температура.

Симоне Анцелини от Комисариата по атомна енергия на Франция в Гренобъл и неговите колеги са изчислили температурата на твърдата част на ядрото на Земята, проследявайки поведението на желязото при свръхвисоко налягане. За целта учените са разработили оригинална методика, която позволява да се "освети" сплавта в камера с високо налягане с помощта на синхротронни рентгенови лъчи.

Методиката позволява да се види агрегатното състояние на сплавта - втечнила ли се е или е останала твърда. Тези данни са необходими за изучаване на поведението на материята на ядрото, тъй като температурата на топене и другите свойства на желязото се промeня драстично при свръхвисоко налягане.

Групата на Анцелини е използвала метода си за измерване на свойствата на парче желязо, което е било подложено на налягане от 2,2 милиона атмосфери в диамантена наковалня и нагрято до 4500 градуса с помощта на лазерен лъч, уточнява БТА. Тези данни са помогнали на учените да изчислят температурата в твърдата част на ядрото, налягането в което достига 3,3 милиона атмосфери.

За тяхна изненада температурата в него е достигнала 6-6,5 хиляди градуса, което с 1000 повече от предишните изчисления. Според геолозите, новото измерване на температурата добре се съгласува с други данни за строежа на планетата и ще позволи да бъде обяснено защо ядрото на Земята генерира магнитно поле, предаде РИА "Новости".

Най-четени