Компютърна мрежа копира мозъка на плодовата мушица 17.01 | 13:14

Нервната система на плодовата мушица дава решение на фундаментален компютърен проблем

От Георги Георгиев

В процеса на еволюция нервната система на плодовите мушици е изградила уникална мрежа от миниатюрни, подобни на косъм структури на осезанието и слуха, която вдъхновила учените да създадат по-ефективна и сигурна компютърна мрежа за контрол върху сложни системи, пише redorbit.

След като изследвали плодовите мушици, израелски специалисти и техни колеги университета Карнеги Мелън открили, че нервникте клети на насекомите се организират по между така, че малка част от клетите се превръщат в клетки-лидери, които имат директна връзка с всяка останала нервна клета, но не са свързани по между си.

Резултатите от изследването, публикувано в сп. Science, показват че мозъците на мушиците формират схеми, подобни на използвани за управление на разпределителни изчислителни мрежи, служещи за търсене на информация в интернет и контрол над полетите. Методът, използван от насекомите, е много по-прост и сигурен от всичко, което хората досега са измисляли.

Учените използвали новооткритата схема за създаването на нов разпределителен изчислителен алгоритъм. В него те заложили малък брой процесори-лидери, които задават командите на останалите процесори и нямат връзка по между си. Така благодарение на улеснената комуникация между отделните звена скоростта и сигурността на системата нараства неимоверно.

Според изследователите, новият метод се справя много добре с мрежи, при които броят и позициите на възлите не е изцяло изяснен. Такива например са безжичните сензорни мрежи за мониторинг над околната среда, при които сензорите са разпръснати във водни басейни или системите за контрол над голям брой роботи.

Плодовите мушици притежават нервна система, вдъхновяваща учените да създадат нов тип компютърни мрежи.

Водещи

Най-четени