Контролират маймуни с помощта на светлина 02.08 | 10:17

Директното облъчване на неврони със светлина може да помогне при лечението на неврологични заболявания при хората

От Георги Георгиев

Екип от американски изследователи показа за първи път в света, че поведението на маймуни може да бъде манипулирано успешно благодарение на светлинни импулси, излъчвани директно в мозъка. Успехът бил постигнат благодарение на синя светлина, с чиято помощ учените успели да активират определени групи от неврони, четем в електронния брой на Current Biology от 26 юли.

Откритието е от ключово значение за развитието на т.нар. оптогенетика сложен метод за откриването на причинно-следствени връзки между активността на мозъка и поведението, коментират от Phys.org. Изследователите вярват, че методите за контрол върху активността на мозъка на маймуни посредством светлина един ден могат да се използват и при хората за терапевтични цели.

"Ние сме първите, които показват нагледно, че оптогенетиката може да променя поведението на маймуните", коментира изследователят Вим Вандуфел. "Това отваря вратата към използването ѝ в големи мащаби и в разработването на методи за терапия на хора с тези методи."

При оптогенетиката невроните се стимулират посредством влагането на чувствителни към светлина гени, добити от определени микроорганизми. Предишни изследвания показали, че методът действа при по-низши организми като безгръбначни и гризачи.

При новото проучване специалистите се фокусирали върху неврони, които контролирали определени движения на очите на маймуните. Използвайки функционален магнитен резонанс (fMRI) те доказали, че светлинните импулси са способни да активират тези неврони, генерирайки мозъчна активност, а оттам и едва доловими промени в движенията на очите.

Наред с това учените установили, че светлината активизирала и някои специфични невронни мрежи, които са разположени далеч от облъчваните места, но изглеждало, че са функционално свързани със засегнатите области.

Откритията не само биха отворили пътя към много по-детайлно разбиране на начините, по които различните части на мозъка контролират поведението, но могат да имат и важни клинични приложения при лекуването на тежди неврологични заболявания като болестта на Паркинсън, различни видове пристрастявания, депресии, обсесивно-компулсивни разстройства и др.

Водещи

Най-четени