Корабът "Конотори" се скачи успешно с Международната космическа станция 09.08 | 22:15

Един от членовете на МКС вече е робот

От Елица Елефтерова

Японският безпилотен товарен кораб "Конотори" ("Бял щъркел") се скачи успешно с Международната космическа станция (МКС), съобщиха от НАСА. По данни на ИТАР-ТАСС и РИА "Новости" той се е доближил на около 10 метра от станцията, след което бордовият инженер Кристофър Касиди го е уловил с помощта на специална ръка-манипулатор и е извършил операцията по скачването, предава БТА.

Изстрелването на ракетата-носител японско производство "Eйч-2-Би" с безпилотния товарен кораб "Конотори" към МКС се състоя в неделя рано сутринта от космодрума "Танегашима" в южната част на Япония. Петнадесет минути след старта "Конотори" успешно се отдели от ракетата-носител и излезе в орбита. "Белият щъркел" доставя на МКС продоволствия и дрехи за екипажа, а също така и научно оборудване, включително и японския модул "Кибо".

Това е четвъртият старт на "Конотори". Първият товарен кораб от този вид изпълни успешно мисията си до МКС през септември 2010 година. До 2015 година Япония възнамерява да изстреля още 5 подобни товарни кораба. Те са с дължина 10 метра и диаметър 4,4 метра. Тяхната товароподемност е 6 тона. Малък човекоподобен робот, способен да говори, е доставен заедно с останалите товари на МКС.

Той бе изстрелян успешно от космодрум в южната част на Япония на борда на безпилотния товарен кораб "Конотори". Роботчето е кръстено "Киробо" и е високо само 34 сантиметра, а теглото му е 1 килограм. Роботът е разработен от екип специалисти от Токийския университет и от корпорацията "Тойота". "Киробо" ще стане пълноправен член на екипажа на МКС.

Очаква се японският астронавт Коити Ваката, който ще пристигне на МКС през ноември тази година, в продължение на 6 месеца да обучи умната машинка на основни дейности в орбита. Андроидът е способен самостоятелно да се придвижва в условия на безтегловност и да реагира на гласови команди и жестове.

Основна гордост на екипа е системата за самообучение на робота, чрез която той може да поддържа разговор с хората и в процеса на комуникация да научава нови термини и понятия. "Аз бих искал да помогна в създаването на общество, в което хората и роботите ще съществуват в мир", заяви самият "Киробо" по време на пресконференция в края на юни.


 

Водещи

Най-четени