Космическа ракета с атомен двигател? 06.04 | 17:41

Роскосмос и НАСА ще дискутират възможността за създаването на будещия страхове летателен апарат

От Георги Георгиев

Директорът на Роскосмос Анатолий Перминов обяви планове за предстояща среща между руската космическа агенция, НАСА и космическите агенции на Франция, Германия и Япония на 15 април.

На срещата представителите на държавите с най-добре развитите космически и ядрени програми ще дискутират възможността за международно сътрудничество по създаването на космическа ракета с атомен двигател, оповести PhysOrg.

Кооперирането между руснаци и американци в космическите проекти разбира се не е нещо ново. То датира още от 70-те години на миналия век с общите мисии Аполо-Съюз и продължава и до днес.

Новото в случая е не само възможността за създаването на ракета, захранвана от атомен реактор, но и работата по съвместен международен проект, базиран на технология, която притеснява мнозина, особено след последната ядрена авария в Япония и немалкото тежки катастрофи при космически полети през изминалите годии.

Това не е първият случай, в който ядрената енергия се използва в космически апарати. Подобни инсталации са били поставяни още върху съветските шпионски сателити. Ако проектът обаче се реализира, това ще бъде първата ракета с действащ атомен двигател, която ще бъде изпратена в Космоса.

В своето изявление Перминов казва, че руските специалисти работят върху дизайна на подобна ракета от известно време. Те вече са готови да придвижат проекта напред, създавайки истински прототип. Въпреки това все още съществуват някои несъответствия, засягащи типа на двигателя, който Роскосмос смята да използва.

От ранните доклади по проекта изглежда, че руснаците обсъждат използването на двигател, захранван от топлинен реактор. В по-късните версии обаче се предлага идеята реакторът да произвежда електричество, което да захранва двигател от йонен или плазмен тип.

Идеята за подобна ракета не е само руска. НАСА и останалите космически агенции също работят върху собствени проекти в тази насока, тъй като повечето специалисти са съгласни, че задвижваните с химични реакции апарати са неефективни при дълги мисии в открития Космос.

Огромната тежест на конвенционалното гориво плюс гигантския обем на товарните сектори са пречка пред всякакви сериозни намерения в тази насока. Ядрената енергия от своя страна изисква много по-малко и от двете и в допълнение опростява дизайна на ракетата (броят на движещите се елементи спада значително).

На този етап изглежда, че единствената голяма пречка пред създаването на руска ракета с атомен двигател е от финансово естество. По предварителни оценки цената на апарата ще бъде около 600 милиона долара. Вероятно това е основната причината руснаците да желаят формирането на консорциум, който да си разпредели разходите по построяването на ракетата, коментират от PhysOrg.

Водещи

Най-четени