Край на задръстванията и мръсния въздух – изобретиха велосипед-ракета 13.06 | 14:38
Машината може да вдигне до 140 км/ч

Писнало ли ви е от безкрайните задръствания и замърсен въздух? А омръзна ли ви да закъснявате за срещи? Скоро всички тези проблеми ще са само един блед спомен. Канадски изобретатели са създали велосипед, който може да развие скорост от 140 км/ч, като го задвижва само един човек, съобщи в. Daily mail.
Велосипедът прилича повече на ракета заради аеродинамичната си форма. Капсулата е направена от въглеродни влакна, като дизайнът цели максимално обтичане. Колелата и гумите обаче са стандартни.
Моделът е наречен "Ета" - на гръцката буква, с която се обозначава ефикасност. Изобретателите ще се опитат да подобрят с него рекорда за скорост с човешка сила през септември.
Каращият свръхбързото колело трябва да е полегнал в него. Тъй като кабината е изцяло затворена, той разчита за видимост на видеокамера. Скоростта се постига благодарение на революционни предавки, но велосипедистът пак трябва да върти педали.
Велосипедът е създаден от екип студенти под ръководството на инженерите Камерън Робъртсън и Тод Райхърт. Всяка година те наемат студенти за провокативен инженерен проект. Те вече представиха хеликоптер и самолет, задвижвани с човешка сила.
Екипът използва за велосипеда готови части, когато е възможно. Голяма част от бюджета е предназначена за изпитанията. Оптималната аеродинамичност е постигната със стотици компютърни симулации, допълва БТА.
Водещи
-
Спират движението на „Дунав мост“ при Русе
Причината е авариен ремонт на фуга в неремонтирания участък на съоръжението
05.06 | 21:00
-
Милен Велчев: България няма да е принудена да плаща дълговете на страни в еврозоната
"Увеличението на заплатите зависи от успехите на българската икономика, в което не се...
05.06 | 20:45
-
Димитър Манолов - скептичен за значимо нарастване на доходите след влизането в еврозоната
Според президента на КТ „Подкрепа” ще се намерят хора, които да „ловят риба в мътна вода”...
05.06 | 20:30
-
Обявена е награда за информация за хакерите, атакували "Черна писта"
Наградата е до 500 000 лева за информация
05.06 | 20:15
Най-четени
-
Бургаско в паника: Мразовита мъгла обгърна морето
Стари моряци се кръстят и твърдят, че тя носи духовете на загинали моряци
05.06 | 14:00
-
Закриват университет, ако 6 месеца не провежда обучение
Нови правила за финансиране на второто висше образование
05.06 | 10:45
-
Петър Ганев: Не трябва да се притесняваме от повишаване на цените заради еврото
Той подчерта, че регулаторните институции трябва да бъдат на терен и да са много внимателни
05.06 | 18:20