Крачка напред към впрягането на „звездната“ енергия 31.05 | 15:24
Нови сензори ще позволят изследването на супергорещата плазма при ядрения синтез
Международният проект ITER има за цел да създаде на работещ термоядрен реактор в реални размери, който да впрегне термоядрената енергията (която поддържа процесите в звездите) в производството на електричество.
За да се справят с колосалното техническо предизвикателство, стоящо пред създаването на работещ прототип на термоядрен реактор, на първо място учените трябва да притежават инструментите, с които да анализират свойствата на плазмата по време на ядрения синтез, пише physorg.com.
Екип на швейцарския технологичен институт EPFL e успяl да се справи с тази задача и успешно да тества сензори, които са необходими за прототипа на бъдещия термоядрен реактор.
Термоядреният синтез по своята същност представлява сливане на атоми водород и преобразуването им в хелий при температура от няколко милиона градуса. В природата синтезът се случва в сърцевината на звездите. При него се отделят колосални количества енергия, които биха допринесли много за задоволяването на енергийните нужди на човечеството в бъдеще.
Голямата трудност при поддържането на синтеза в изкуствени условия е задържането на материята в състояние на супергореща плазма на определено място в пространството. Тя не бива да докосва останалите части на реактора, тъй като би ги разтопила независимо от материала, от който са изградени.
За да постигат ефективен плазмен контрол в своя проект за реактор, физиците от ITER планират да ограничат плазмата до едно място в пространството с помощта на силни магнитни полета. За тази цел е необходимо да бъдат изучени електромагнитните свойства на плазмата с помощта на достатъчно точни сензори от разстояние.
За да успеят да измерят електрически ток с големина от 15 милиона ампера без да докосват горещата плазма, учените ще обвият камерата на реактора с електрически намотки. Чрез тях от дистанция ще може да се измери електрическо напрежение, което се генерира от плазмата. Тези измервания в последствие ще направят възможен анализа на поведението на плазмата, (нейната форма и разположение) в присъствието на мощните магнитни полета.
Водещи
-
Европа навлиза в нов етап на своето развитие, заяви Радев в Будапеща
Президентът участва в срещата на върха на Европейската политическа общност, чийто домакин е...
07.11 | 20:45
-
Какво ще се случи с човешкото тяло, ако живеем на Марс?
07.11 | 20:30
-
Пеевски вдига протест в първия работен ден на НС?
Той ще е под надслов "Ние не сме фантоми! Ние сме истински!"
07.11 | 20:15
-
Откриха тялото на 5-годишно дете след наводненията във Валенсия
Това твърдят местни медии
07.11 | 20:00
Най-четени
-
Рязко захлаждане през уикенда, студ обхваща страната
За това предупреди синоптикът Петър Янков
07.11 | 15:10
-
Най-големият завод за производство на хартия у нас, този в Стамболийски, приключва дейност
От Нова година обаче заводът ще затвори. Заради обезщетенията, които вече се договарят,...
07.11 | 08:56
-
302 192 935 лв. или 6% повече от бюджета на Столична община за 2024 г. се предвиждат за почистване на София
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците.
07.11 | 10:30
-
Новоизбраните депутати влязоха за пръв път в парламента
Причината е организационна - трябва да разпределят местата, които ще заемат в пленарната зала.
07.11 | 10:59