Листните въшки - ключ към космическите технологии на бъдещето 11.02 | 11:02

Миниатюрните насекоми могат да дадат ценни насоки за технологии за приземяване на совалките

От Диана Цветкова

Листните въшки са толкова малки създания, че най-често остават незабелязани, а и малцина се замислят как са устроени и какво точно правят.

За аерокосмическите инженери обаче миниатюрните насекоми могат да се окажат безценен източник на идеи и информация, която да им помогне в създаването на технологии за контрол на полетите.

Учени от университета в Хайфа разгадават как листните въшки падат свободно от растенията и за части от секундата успяват да застанат в такава поза, че винаги се приземяват на крачетата си. Изследването им е публикувано в сп. Current Biology.

Често падащите листни въшки успяват да се "лепнат" към по-ниски части от растението, за да избегнат криещата опасности земна повърхност.

Най-любопитното обаче са не самите акробатични номера, които насекомите правят, а фактът, че повечето от тях всъщност нямат крила, нито разполагат със специални телесни характеристики, които да им позволят да се позиционират правилно, пише БТА.

Учените анализирали заснети на висока скорост видео кадри на листните въшки "в полет" и установили, че те успяват да задържат телата и крайниците си в специална поза на "пасивно въртене", при която крачетата им винаги са насочени към земята.

"В животинския свят се наблюдават забележителни практики, които увеличават шансовете за оцеляване на видовете", пишат авторите на проучването.

Те се надяват разгадаването на устройството на листните въшки да помогне в бъдещите космически и летателни технологии.

Водещи

Най-четени