Марсиански „боровинки“ крият следи от живот? 13.09 | 17:19
Странни образувания, срещани на Земята и на Марс може помогнат при търсенето на извънземен живот
![Марсиански „боровинки“ крият следи от живот?](http://inews.bg/pictures/630975_1004.jpg)
Учени от Университета в западна Австралия (UWA) откриха, че земни микроби са изиграли ключова роля при оформянето на рядко срещани образувания на Земята - сфери от железен оксид, за които до момента се е смятало че имат единствено неорганичен произход. Откритието може да помогне на марсохода Curiosity в търсенето на първите доказуеми следи от извънземен живот в подобни скали на Марс.
Аналози на тези образувания, известни сред учените с поетичното име "боровинки", са били открити за пръв път на Червената планета от роувъра Opportunity. Тогава те предоставиха на учените едно от първите доказателства за наличието на течна вода на повърхността на Марс в далечното минало.
Земните "боровинки" пък са били са открити във формиралият се през юрския период пясъчник Навахо, разположен на територията на днешния американски щат Юта. Там размерите на откритите топки железен оксид варират от тези на малки топчета за игра до оръдейни гюллета. Установено е било, че структурата им включва твърда черупка от железен оксид, която обгръща по-мека пясъчна вътрешност.
Досегашните теории твърдяха, че тези странни образувания са били формирани единствено под влиянието на неорганични химични реакции. Сега обаче учените от UWA открили доказателство, че ролята на микроорганизмите е от ключово значение за създаването на "боровинките" на Земята. Откритието поставя на масата възможността, че освен вода в течно състояние марсианските техните марсиански аналози крият следи от живот в далечното минало на планетата.
Сега ръкавицата е хвърлена към експертите от НАСА, които управляват кацналия на 6 август марсоход Curiosity. В продължение на над две земни години натъпканата с най-модерни апарати машина ще изследва почвата и скалите в марсианския кратер "Гейл". Мястото на кацане бе избрано заради своя геологичен потенциал да разкрие пред учените следи от течна вода и микробиологичен живот.
Сега учените се надяват Curiosity да успее да открие още от марсианските "боровинки". Ако успее, роувърът ще може да ги проучи щателно благодарение на апаратите си за определяне на минералния състав и органичните материали в почвата и скалите. Така ще се приближим с още една стъпка към отговора на въпроса "Сами ли сме във Вселената?"
Водещи
-
Борисов: Който не целува попа по ръката, целува кръста
Той отбеляза, че в дневния ред днес има само две точки, които касая хората.
12.02 | 11:00
-
Опасна нова дрога: Какво представлява „слонската упойка“
Стефан Бакалов обясни пред NOVA, че идеята за наркотика е съвсем различна. „Мощността на...
12.02 | 10:45
-
Таксиметровият синдикат сезира европейски органи заради цената на „Гражданска отговорност“
На 20 декември таксиметрови шофьори участваха в протестно пешеходно шествие в центъра на...
12.02 | 10:30
-
МОН получи протестно писмо срещу часовете по религия
Инициативата идва след като министърът на образованието и науката Красимир Вълчев обяви, че се...
12.02 | 10:15
Най-четени
-
Масов внос на евтин мед съсипва българските пчелари
650 хиляди тона украински мед заляха българския пазар
12.02 | 08:19
-
Последните две области излязоха от грипната вълна 2
Експертите от Министерството на здравеопазването препоръчват на гражданите да продължат да...
12.02 | 08:11
-
Тревожна статистика за оралната хигиена в България
Нови предизвикателства в детската стоматология
12.02 | 08:16