Математически възможна научна фантастика 17.11 | 18:03

Възможно ли e някой ден да се връщаме в миналото и да летим с вълшебно килимче? Ако вярваме на математиците - да!

От Георги Георгиев

Летящо килимче, машина на времето, пътуване със скорост, по-голяма от светлинната... Звучи като научна фантастика или приказка за деца, но според някои учени всичко това може да се окаже реалност един ден.

Кои са научните чудеса, които са напълно допустими от математическа гледна точка?

Пътуване във времето

Пътуването назад във времето е възможно според теоретичния модел на проф. Амос Ори – физик в Израелския технологичен институт Technion, пише Ричард Алейни, научният кореспондент на вестник Telegraph.

Моделът за създаване на машина на времето е базиран на Общата теория на относителността на Айнщайн, според която скоростта на времето може да бъде изменяна от мощни гравитационни полета.

Формулите на проф. Ори показват, че ако времето „се огъне“ достатъчно, на теория е възможно да се получи и обръщане на посоката му.

Машината на времето ще работи чрез създаването на подобни „лупинги“, при които математическият модел пространство-време е силно огънат. Така чрез постоянно преминаване от една „примка“ в друга човек би могъл да се върне назад в миналото.

Вълшебно килимче

Способността на „килимчетата“ да летят е доказана на теория от проф. Махадеван – математик от Университета в Харвард.

Въпреки че засега е създал работещ модел за килимчета с размерите на банкнота, професорът е убеден във възможността за създаването на летателно устройство, способно да пренася и хора.

От ключово значение за летящите килимчета ще бъде индуцирането на достатъчно мощна повдигателна сила. Това може да стане преминаване на вълнички през тъканта на килимчето, които ще отблъскват въздуха, намиращ се близо до хоризонтална повърхност.

По този начин ще се създава област на високо налягане между килимчето и земята.

Ученият открива, че, освен че могат да повдигат килимчето, вълните могат да го придвижват напред, като по този начин да го правят управляемо.

Скорост над светлинната

Схемата за постигане на скорост над светлинната е разработена от физиците Д-р Джералд Клийвър и Ричард Обауси, които намират начин да „излъжат“ законите на физиката, без да ги нарушават.

Основната идея е, че космическият кораб, движещ се със скорости над тази на светлината, ще може да изкривява пространството около себе. То ще се „разширява“ пред кораба и съответно свива зад него. Полученият ефект ще позволява придвижването на летателния апарат по-бързо от скоростта на светлината.

Всичко това може да се случи обаче, след като учените разберат антигравитационните закони на тъй наречената тъмна материя.

Движението на материя с по-високи скорости от светлинната вече се е състояло поне веднъж в историята на Вселената по време на първите секунди на разширяване след Големия взрив.

Левитация

Проф. Улф Леонхард и д-р Томас Филбин от шотландския университет Сейнт Андрюс са разработили начин за възпроизвеждане на феномена, наречен "ефект на Казимир" – една от силите, действащи на субатомно ниво, която задържа обектите заедно.

Откритието ще доведе един ден до създаването на мининиатюрни устройства, чиито движещи части няма да се трият една в друга. Те ще се отблъскват посредством левитация. Учените споделят, че технологията би могла да бъде приложена и при масивни обекти, които дори са с размерите на човек.

Ефектът на Казимир се получава вследствие на силите, породени между най-миниатюрните частици – атоми и кварки, описани от квантовата механика. Те например са отговорни за т.нар „ефект на сухото лепило“.

Ефектът позволява на гигантски по скалите на микросвета обекти, каквито са геконите (вид гущери) да се движат по стените, без да използват допълнителни приспособления или флуиди за прикрепване.

Водещи

Най-четени