Медуза вдъхнови създаването на уникален подводен робот 22.03 | 07:26

Robojelly плува, захранван единствено от добита от водата енергия

От Георги Георгиев

Американски изследователи са създали подводен робот-медуза, който в бъдеще ще намери приложение  в подводно търсене и спасителни операции в открито море. На теория Robojelly (комбинация между английските думи за робот и медуза) може да работи без прекъсване, тъй като ще се захранва с водород, добиван директно от морската вода.

В основата на робота стои комбинация от "умни" материали, които притежават способността да променят формата и големината си в резултат на външно стимулиране. Към тях са прибавени и вездесъщите напоследък въглеродни нанотръби.

Поставена в съд с вода, Robojelly е способна да имитира движенията на медузата, както можем да видим от заснетото от учените видео. Енергията за движението на робота се добива от химични реакции, които се случват върху повърхността му.

"До колкото знаем това е първото успешно захранване на подводен робот с добит от околната среда водород", коментира ръководителят на проекта Йонас Тадезе.

Медузата е идеалното безгръбначно, което да бъде използвано за модел на подводен робот, тъй като методът му на плуване е максимално опростен. Тя използва два механизма, познати на учените като гребане и впръскване. Те се извършват от кръгли мускули, разположени в чадърчето на медузата.

При робота в ролята на тези мускули влезли "умни" сплави, способни да запомнят и възвръщат първоначалната си форма след механично огъван. Сплавите били обвити във въглеродни тръби и покрити със прах от черна платина.

В случая платината била използвана като катализатор на химична реакция между водорода и кислорода във водата. Отделената при реакцията топлина се предавала към изкуствените мускули на робота, карайки ги да се свиват и отпускат, подобно на мускулите на истинска медуза.

Изследователите признават, че предстои още доста работа, преди роботът-медуза реално да навлезе в световните морета и океани. За момента машината разполага с осем сегмента върху чадърчето си, с чиято помощ може да се издига от дъното към повърхността. Макар, че това не е никак малко постижение учените все още не са успели да установят контрол върху всеки сегмент, и така да успеят да насочват робота в желаната от тях посока.

Водещи

Най-четени