Мозъчни клетки в силициеви чипове 23.03 | 10:21

Нова технология на свързване на нервни клетки може да доведе до създаването на мозъчно-машинни интерфейси

От Георги Георгиев

Изследователи от университета Уисконсин-Мадисън са на път да създадат нов тип мозъчно-машинен интерфейс чрез създаването на компютърни чипове, които комуникират помежду си посредством живи нервни клетки, пише popsci.com.

Специалистите открили, че нервните клетки от мишки могат да се свързват една с друга посредством мрежа от миниатюрни тръбички, които са проврени през полупроводников материал.

Тези тръбички от силициево-германиева сплав са достатъчно големи, за да преминат през тях, но твърде малки за да пропуснат клетъчното тяло.

След като поставили нервните клетки в тръбите, учените открили, че те прекарват успешно окончанията си през тях и се свързват една с друга. Дори тунели със сложна геометрична форма, като спирални извивки, не представлявали пречка пред свързването им една с друга.

Това, което не ясно за учените, е дали клетките комуникират една с друга по начина, по който го правят естествено. Сега техните усилия са насочени към поставянето на сензори в чиповете, които да им покажат как точно клетките си взаимодействат.

Фактът, че нервните клетки следват предварително начертани траектории открива вълнуващи нови възможности за приложения. Така например, бъдещите хибридни чипове могат да бъдат използвани с огромен успех за тестване неврологични лекарства или при изучаване на начина, по който повредените от заболявания като Паркинсън клетки комуникират по между си.

Още по-привлекателна изглежда идеята за създаването нервно-компютърен интерфейс, който ще позволи пълния контрол и създаване на чувствителност на човешки изкуствени крайници, което е "Светия граал" при за изследователите в областта на протезите.

Водещи

Най-четени