Мравките ни учат да решаваме сложни задачи 09.12 | 12:41

Способността на насекомите за ориентация помага за по-ефективни мрежи

От Георги Георгиев

Мравките могат да ни дадат важни упътвания за разрешаването на сериозни проблеми с телефонните и компютърни мрежи, както и с натоварения трафик в градовете, пише ABC.

Международен екип от специалисти, изследващи начините на ориентиране на вид аржентински мравки откриха, че тези социални насекоми се справят доста по-добре в непозната среда, отколкото се смяташе до момента.

Учените провели експеримент, в който сложили животните в сложен лабиринт, моделиран по известния пъзел "Кулите на Ханой".

Поставените в непозната среда насекоми започнали да действат по алгоритъм, с чиято намирали верния път в много кратки срокове.

За тази цел те правели пътеки от феромони при търсенето на най-краткия път от точка А до точка Б.След откриването на правилния маршрут, мравките започвали да го използват по-често което водело до усилване на "миризмата" на феромоните.

Обратно, ако пътят се окажел грешен или неефетивен, феромоновата следа постепенно се изпарявала и губела – знак за мравките, че не бива да се минава оттам.

Ако учените променели лабиринта и прекъснели най-преките маршрути, мравките тръгвали по нови пътища, като пренебрегвали досегашния, макар и най-наситен с феромони маршрут.

Учените признават, че все още не са наясно с механизмите на действие и предаване на информацията при тези насекоми.

Днес вече съществуват информационни системи, в които пакетите с информация намират пътя си в компютърните мрежи подобно на мравките, търсещи храна.

За да намери най-ефикасния път между две точки, пакетът оставя виртуална феромонова следа, която подобно на истинската се "изпарява" ако пътят се окаже неефективен. Така следващите пакети информация "избират" да не минават по него.

Водещи

Най-четени