Муха вдъхновява създаването на суперантени 01.03 | 13:31
Прецизният слух на насекомите вдъхновява учени за нов подход при направата на висококачествени микро антени
![Муха вдъхновява създаването на суперантени](http://inews.bg/pictures/70632_1004.jpg)
Ormia ochracea е малка паразитна муха, известна със своята силно развита способност за локализиране на източниците на звук. Мухата е способна открие щурец по звука, който издава от далечно разстояние, и след това да го превърне в гостоприемник за своите яйца и ларви.
Уникално прецизната система за улавяне на звуците, разположена в телцето на мухата, е вдъхновила изследователи от университета Уисконсин-Мадисън да работят над създаването на миниатюрни антени, чиито качества са сравними с тези на гигантските предаватели, пише PhysOrg.
За да бъде дадена антена ефективен излъчвател/предавател при на дадена честота на вълната, размерът й трябва да бъде сравним с дължината на вълната. Затова създаването на апаратура с по-малки размери от тези на дължината на вълната е трудна задача за конструкторите.
Тези физически граници правят малките антени не особено ефективни и работещи в малък честотен диапазон. В допълнение много приложения, като сателитната телевизия и радарите се нуждаят от антени, които могат да открият сигнали от специфични посоки.
За да намерят решение на проблема учените се заели да изследват биологичните антени, създадени от природата. Първо те разучили слуховия апарат при човека, а след това тези на по-дребни животни като мишки и насекоми.
При голяма част от изследваните животни системите за улавяне на звуците се оказали далеч по-съвършени от всичко, измислено от човека. Оказало се, че някои насекоми като въпросната муха Ormia ochracea могат да чуват толкова добре, колкото и човека, въпреки многократно по-малките си размери и близостта на отделните слухови органи един до друг.
На основа проучванията си учените създали концептуален модел на антена, която притежавала част от качествата на биологичните си аналози. На този етап обаче те все още не са напълно наясно с взаимодействията, които се случват в миниатюрните слухови апарати на мухите и следователно не знаят как да ги пресъздадат.
Разработеният от учените прототип е способен да различава сигнали от различни посоки. Усъвършенствана, един ден тази технология би била много полезна при направата на по-ефективни клетъчни телефони, потребителски електронни приложения, както и при нови радарни системи, а миниатюрните антени ще придобият качествата на сега използваните гигантски аналози, смятат учените.
Водещи
-
Росен Желязков назначи четирима зам.-министри
13.02 | 21:00
-
Полицията моли за съдействие: Виждали ли сте тази жена?
81-годишната Марийка Христова от Разград страда от деменция
13.02 | 20:45
-
Джартов: Системата BG-Alert ще бъде тествана през април
„Предстои да бъде разработена стратегия за готовност при бедствие на ЕС”, каза директорът на...
13.02 | 20:30
-
Карбовски: Смешните европейци си искат войната!
Тия хора са идиоти от български тип - те хем нямат оръжие да воюват, хем нямат хора, годни за...
13.02 | 20:15
Най-четени
-
Мъж беше нападнат до НДК, задържаните са криминално проявени (ОБНОВЕНА)
Все още се изяснява какъв е поводът за агресията
13.02 | 15:00
-
Столична община мобилизира 75 снегопочистващи машини за справяне със зимната обстановка в столицата
Специален режим на Витоша
13.02 | 08:54
-
Борисов: Ние сме за пазарна икономика, пазарът определя цените, всеки има да прави бойкоти, каквито иска
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред медиите бойкота на хранителните вериги днес.
13.02 | 10:30
-
Журналистът коментира първия контакт между Тръмп и Путин
"След първия официален разговор на Тръмп с Путин пред Украйна се очертаха три основни...
13.02 | 10:45