НАСА ще търси извънземния живот на луната Европа 05.03 | 11:28

Сонда ще литне към ледения Юпитеров спътник през 2025 г.

От Антония Михайлова

НАСА планира през 2025 година да изпрати автоматична сонда за изучаване на Юпитеровия спътник Европа, където има океан и вероятно – живот.

Финансирането на началната работа върху проекта е предвидено в проектобюджета на аерокосмическата агенция за 2015 година.

"Мисията към Европа е много сложна, тъй като сондата ще трябва да работи в условия на изключително висока радиация. Ще ни се наложи много работа да извършим. Очакваме, че стартът ще се състои в средата на 20-те години", казва главният финансист на НАСА Бет Робинсън, цитиран от Space.com.

Във вторник президентът на САЩ внесе в Конгреса проектобюджета за новата финансова година, според който НАСА трябва да получи за 2015 година 17,5 милиарда долара. За научни мисии се планира да бъдат заделени 4,97 млрд. долара, което е малко по-малко от 2014 година, когато за тази цел бяха отделени 5,15 млрд. долара.

За изследване на планети НАСА може да похарчи 1,28 млрд. долара – тази сума включва поддръжката на вече работещите мисии на Марс, сондите, летящи към Юпитер и Плутон, и други проекти. За първи път се предвижда финансиране за работата върху мисия към Европа в размер на 15 млн. долара.

Европа е един от големите спътници на Юпитер, открити още от Галилей. Смята се, че под дебелия слой лед на тази луна съществува течен океан. Учените смятат океана на Европа за едно от вероятните убежища на извънземен живот.

По-рано Европейската космическа агенция и Роскосмос обсъждаха планове за съвместен проект по изучаване на Европа, но след това беше прието тези мисии да се преориентират към изследване на друг спътник – Ганимед. Специалистите сметнаха, че изключително високото ниво на радиация прави този полет нереалистичен.

Засега европейската мисия JUICE (JUpiter ICy moon Explorer), официално одобрена през май 2012 година, предлага изпращането на орбитална сонда през юни 2022 година и пристигането ѝ в системата на Юпитер след 7,6 години – през януари 2030 година, отбелязва РИА Новости.

Водещи

Най-четени