Надуваема антена подобрява връзката на наноспътниците 12.09 | 16:10

Иновацията ще може да ги праща по-далече от земната орбита

От Антония Михайлова

Учени и инженери от Масачузетския технологичен институт работят над създаването на здрава и дълготрайна надуваема антена за наноспътници (CubeSats). Сега разработчиците съвместно със специалисти на НАСА изпитват прототип на надуваемата антена. В бъдеще подобно устройство радикално ще повиши възможностите на малките евтини спътници, с които днес се свързва новият бум в усвояването на Космоса.

Малките и относително евтини наноспътници с тегло няколко килограма набират популярност и намират все по-голямо приложение. С тях учените могат да проверяват най-смелите теории и да провеждат рисковани експерименти, а и благодарение на ниската им стойност от тях могат да се възползват институции и дори физически лица, на които извеждането на оборудване в Космоса преди не беше по джоба.

Но малките размери си имат и ограничения – на наноспътниците не може да се постави голяма антена, затова досега те се използват само на околоземна орбита.

Учените от Масачузетския технологичен институт са намерили начин да решат този проблем. За тази цел те са разработили надуваема антена, която при старт заема много малко място. На орбита антената се раздува и осигурява далечна връзка – 7 пъти по-далече, отколкото антените на съвременните наноспътници.

Надуваемата антена ще им позволи да се свързват с наземните станции от орбитата на Луната или дори по-далече.

В пълен размер антената има формата на конус, а прибрана е само 10 куб. см. Вече са проведени изпитания на новата антена във вакуумна камера. Антената без проблем се разтваря и осигурява 10 пъти по-бързо и 7 пъти по-далечно предаване на данни в сравнение със съвременните антени на наноспътниците.

Водещи

Най-четени