Нанодиаманти в помощ на лекарствата срещу рак 12.03 | 09:23

Лечението показва добри резултати при заразени мишки

От Елена Кирилова

Нова технология, която комбинира лекарства срещу рак с малки частици въглерод, наречен нанодиаманти, може да направи медикаментите срещу рак по-ефективни и да облекчи химиотерапията, съобщава voanews.com

Тези диаманти обаче нямат нищо общо със скъпоценните камъни, използвани в бижутерията, а размерите им са колкото една милиардна от метъра. Интересното при тях е, че повърхността им привлича както молекулите на водата, така и молекулите на някои лекарства.

Учените използвали това свойство, за да свържат лекарствата за рак с нанодиамантите и се оказало, че макар обикновено туморът да отхвърля лекарствата, това не се случва, когато те са прикрепени към наночастици.

"Открихме, че когато обединим лекарствата и нанодиамантите, туморите задържат лекарствата за много по-дълъг период от време", разказва ръководителят на изследването Дийн Ху.

При експериментите с лабораторни мишки с рак на черния дроб и рак на гърдата, те установили, че лекарствата са по-ефективни и имат по-малко странични ефекти.

Изследователите стигнали до откритието, че увеличаването на дозата на лекарството може да е смъртоносно, ако се прилага без нанодиаманти. Но щом същата доза била свързана с нанодиаманти, не само че всички животни оцелели, но и туморите им сериозно намалили размерите си.

Проучването показва ефективността на използване на нанодиаманти за лечение на рак при мишки, но са нужни повече проучвания преди технологията да може да се използва при хора.

Междувременно учените са направили изследване дали нанодиамантите могат да се ползват и за други медицински цели. Те наблюдавали възможността на нанодиамантите да се свързват с различни видове лекарства.

В други лабораторни експерименти, те използвали нанодиаманите, за добият части от ДНК, които могат да се използват в генната терапия. Според доктор Ху то е 70% по-ефективно от ДНК-то, което се добива чрез конвенционални методи.

Въпреки името си нанодиамантите не добавят много към разходите за лечение на рак. Всъщност те са произведени от страничи продукти от промишлени взривове, като например тези в минната промишленост.

Водещи

Най-четени