Наноматериали намаляват нуждата от редки земни елементи 25.01 | 09:45

Технологията ще спомогне развитието на екологичните методи за производство на енергия

От Георги Георгиев

Несъмнено в наши дни екологичното производство на енергия е обвързано до голяма степен с редките земни елементи.

Темата стана особено актуална, след като растящите нужди от ценните елементи и ограниченото им производство доведоха до политически и икономически напрежения по света и до подновено търсене на находища в Северна Америка, Австралия и части от Югозападна Азия.

Част от експертите обаче смятат, че по-малкото използване на редките елементи е ключът към обуздаването на растящите нужди на световната индустрия от тези метали.

В тази насока работят и учени от General Electric, които са успели да създадат ново поколение наноструктурирани магнити, изискващи по-малки количества от редките елементи за постигането на подобни по сила магнитни полета, съобщава сайтът PopSci.

Тайната на новия нанокомпозитен материал се състои в специфичното подреждане на частиците, което усилва генерираното магнитно поле в единица обем на редките материали.

Успешното приложение на разработката ще намали нуждите от редки елементи (без желязото, кобалта и др. метали) за производството на мощни магнити и ще доведе до намаляването на размерите на самите магнити в устройствата.

Редките химични елементи като неодима, диспросия и тербия са важни съставки при създаването на силните магнити. Те, от своя страна, са ключът към повечето от устойчивите модерни енергийни технологии – от вятърните турбини до ефикасните автомобилни електродвигатели.

Днес Китай произвежда над 95% от преработените редки елементи и световният глад за тях непрекъснато нараства. За да се освободят от зависимостта си, много от държавите са тръгнали по пътя на разработването на нови находища – процес, който ще отнеме години и на който вече съществува алтернатива...

Най-четени