Направиха хартия, която няма късане 20.04 | 17:33
В основата на новия материал отново виждаме вездесъщия напоследък графен

Физици от Техническия университет в Сидни обявиха впечатляващи резултати в разработването на композитен материал, базиран на графита, който е тънък като хартия и десет пъти по-здрав от стоманата, пише PhysOrg.com.
Новата графеновата нанохартия притежава потенциала да революционизира редица индустрии – от автомобилната, авиационната до електрическата и оптичната. Тя е материал, който може да бъде произвеждан във всякаква форма и дебелина посредством химическата му обработка на графита и превръщането му нанолистове от графен.
Насложени един върху друг и обработени с топлина и химикали, те образуват композитен материал с невероятни термични, електрически и механични свойства.
В сравнение със стоманата графеновата хартията е шест пъти по-лека, с от пет до шест пъти по-ниска плътност, два пъти по-твърда, с 10 пъти по-голяма с здравина на опъване и 13 пъти по-висока устойчивост прегъване.
На всичкото отгоре материалът позволява рециклиране и може се произвежда с устойчиви технологии.
Според учените големите аерокосмически компании като американската Boeing вече са започнали да заменят металите в корпусите на самолетите си с въглеродни влакна, а графеновата хартия определено ще се превърне в следващия материал за разработките им.
Водещи
-
Циклони обещават напоителни есенни дъждове, сняг високо в планините и риск от слана в котловините
България - в периферията на Средиземноморски циклон
28.09 | 10:40
-
Основни хранителни стоки поскъпват на тържищата
Повечето зеленчуци и плодове поевтиняват на борсите у нас
28.09 | 10:20
-
НАТО ще засили наблюдението в Балтийско море
Мерките ще включват платформи за разузнаване, наблюдение и рекогносцировка, както и поне един...
28.09 | 10:00
Най-четени
-
Масово гледане на финала по волейбол в цялата страна – вижте къде
Националният ни отбор ще играе днес от 13.30 ч. срещу тима на Италия за титлата на световното...
28.09 | 09:00
-
Облачна и дъждовна неделя
Дневните температури в цялата страна ще се понижат още и ще са около и под 20°C
28.09 | 09:15