Наследникът на телескопа „Хъбъл“ отбеляза повратна точка в строежа си 27.04 | 16:14

Започнаха изпитания на огледалата на телескопа "Джеймс Уеб“ в условията на открития космос

От Георги Георгиев

Първите шест от 18-те сегмента, които ще формират първичното огледало на новия космически телескоп на НАСА "Джеймс Уеб" ще бъдат подложени на финален криогенен тест тази седмица, информира spacedaily.com.

Тестовете ще потвърдят дали огледалата реагират според очакванията на екстремно ниските температури в космоса, което от ключово значение за сглобяването и eфективността на телескопа в орбита.

За целта на експеримента, огледалата ще бъдат поставени във вакум в Космическия център Маршал на НАСА и ще бъдат охладени до -248°C. Така инженерите ще измерят до колко добре телескопът заснема инфрачервени източници на светлина, след като бъде изведен в орбита.

По време на експеримента ще бъде проследено в детайли как формата на огледалата се променя при охлаждане. Така ще може да се прецени по какъв начин формата им ще се променя при различните температури в космоса. Толеранса, в изменението на формата на огледалата, който инженерите са заложили, е едва 20 нанометра (1 нанометър е една милиардна част от метъра).

Всеки сегмент на огледалото е с диаметър от приблизително 1,3 метра в диаметър, с шестоъгълна форма и с тегло от 40 килограма. Заедно елементите ще формират огледало с диаметър 6,5 метра. Огледалата са направени от лекия и здрав метал берилий и са покрити ултратънко златно покритие, което ефективно ще събира светлината.

Следващият комплект от огледала ще бъдат тествани през юли а изпитанията на последните шест ще бъдат изследвани за есента.

Телескопът "Джеймс Уеб" е космическата обсерватория от следващо поколение, която ще замести през 2014 г. вече амортизирания "Хъбъл". Новият телескоп ще бъде най-мощният инструмент за изследване на дълбокия космос, който човечеството е създавало досега.

С него ще могат да се наблюдават най-отдалечените обекти във вселената. "Джеймс Уеб" ще предостави образи на първите формирани галактики и ще изследва планетите около далечните звезди. Телескопът ще бъде разположен в орбита на разстояние от 1,6 млн. км. от Земята.

Проектът се разработва съвместно от НАСА, европейската космическа агенция (ESA) и канадската космическа агенция.

Водещи

Най-четени